Новото редовно правителство ще обсъди и реши на първото си заседание да оттегли Закона за държавния бюджет за 2025 г., законопроекта за НЗОК, Закона за държавното обществено осигуряване и пакета данъчни закони. "Това се налага на база на картината, която имаме вече от отчета за януари 2025 г., както и данните, които бяха публикувани от Евростат – да имаме възможност да направим една по-точна преценка на база на допусканията, анализите, макрорамката и прогнозите за възможностите пред бюджета и средносрочната бюджетна прогноза", аргументира се премиерът Росен Желязков.
Бюджетният дефицит и "удължителният" закон
Бюджетният дефицит на България през третото тримесечие на 2024 г. възлиза на 8,7 на сто от брутния ни вътрешен продукт. Нашата страна е тази с най-висок бюджетен дефицит през този период сред държавите от Европейския съюз, за които са предоставени данни, сочат сезонно коригираните предварителни оценки на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани вчера, 22 януари.
Още: Пеевски изтегля областните си управители от властта
Снимка: БГНЕС
Припомняме, че по-рано този месец депутатите приеха на второ четене практическото удължаване на миналогодишния държавен бюджет. Специалният закон бе внесен от служебния кабинет "Главчев" и влезе в сила със задна дата от 1 януари, като ще действа до края на март - с разяснението, че междувременно се очаква да бъде приет бюджетът за вече започналата 2025 г.
Още: Какво означава държавата да работи с удължителен закон за бюджета? (ВИДЕО)
"Министър Петкова ще направи необходимото, за да направи това (да разясни - бел. ред.) пред обществеността в рамките на днешния ден, след заседанието. Започваме нашата делова работа", обяви Желязков, посочвайки, че финансовият министър Теменужка Петкова ще даде повече информация по темата.
Подробности от правителствените решения
Министърът на финансите, министърът на здравеопазването и министърът на труда и социалната политика следва в кратки срокове да внесат в Министерския съвет за разглеждане и одобрение законопроекти - съответно - за държавния бюджет на Република България за 2025 г., за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. и за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г., съобщиха по-късно от МС.
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
С решение от днес Министерският съвет също така отменя свои предишни четири решения, с които са приети предложения за промени в данъчните закони. Те касаят ДДС, закона за акцизите и данъчните складове, корпоративното подоходно облагане и данъците върху доходите на физическите лица. С новото решение се оттеглят и посочените по-горе законопроекти, внесени за разглеждане в Народното събрание.
С акта правителството цели да осигури възможност на ръководството на Министерството на финансите, което встъпи в длъжност след сформирането на редовно правителство, да направи анализ на проектите и евентуално да внесе промени в тях, аргументират се от кабинета.