Депутатите приеха на първо и второ четене промените в Закона за държавния бюджет за 2024 г., свързани с актуализация на Инвестиционната програма за общински проекти. Точката бе включена в седмичната програма на Народното събрание и беше разгледана и гласувана в две четения.
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
Законопроектът получи 151 гласа "за" и един "въздържал се". Промените в Инвестиционната програма бяха обсъдени от Комисията по бюджет и финанси, като вносител на законопроекта е Министерският съвет.
С измененията се предвижда намаляване на прогнозния бюджет за общински проекти за 2024 г. с 37 милиона лева и увеличаване на средствата по Инвестиционната програма до декември 2026 г. с над 1 милиард лева. Това обхваща 349 общински проекта, предложени на база препоръки на кметове. Още: Депутатите приеха актуализацията на бюджета заради проектите на общините
В доклада на Комисията по бюджет и финанси се посочва, че Министерството на финансите е получило 753 предложения за промени от 131 общини, сред които има предложения за замяна, отпадане или допълване на вече предвидени проекти. Общият брой на проектите в приложението на програмата нараства от 2536 на 2885. С тези промени се намалява бюджетът за 2024 г. с 37 млн. лв., а общата прогнозна стойност за периода до 2026 г. се увеличава с 1,115.6 млн. лв.
Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара
Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната
Чрез Инвестиционната програма се подкрепя изпълнението на капиталовите проекти на общините за периода 2024-2026 г., като финансирането ще се извършва въз основа на споразумения между министъра на регионалното развитие и кметовете на общините.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Bank of England взе решение за лихвите, различно от другите големи банки
Още: Асен Василев призова служебния кабинет да внесе удължителен закона за бюджета (ВИДЕО)
По време на дебатите, депутатът от "Възраждане" Димо Дренчев подчерта консенсусния характер на предложените промени. Той отбеляза, че от предвидените 3,5 милиарда лева за тази година са разплатени едва 185 милиона лева и че общините не разпределят проектите равномерно. Дренчев призова за подкрепа на малките общини, за да могат те да изпълняват проектите навреме и да се разпределят средствата по-справедливо.
Мартин Димитров от "Продължаваме промяната – Демократична България" оцени реформата като успешна и подчерта, че конкуренцията между общините е честна, като всяка от тях получава лимити за проектите си на база население.