Ако в края на юли не може да се направи по-добра прогноза за годишното изпълнение на приходите в сравнение с тази от миналия октомври, нещо е много сбъркано. Дори и да се абстрахираме от отлагането на 1,6 млрд. лв. европейски плащания, разминаването само при постъпленията от ДДС е 935 млн. лв. (5,5%). Това написа във Facebook Калоян Стайков - главен икономист в Института за енергиен мениджмънт. Той прави анализ на данните.
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
"Преди да се впуснем в детайлите на бюджетната рамка на Министерството на финансите, кратка ретроспекция:
- В края на миналия октомври МФ представя прогноза за консолидираните приходи за 2023 г. в размер на 65,6 млрд. лв., а представители на Продължаваме промяната възразяват, че изчисленията са подценени с 4 млрд. лв.
Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара
Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната
- В средата на 2023 г. тази философия намира своето отражение в приетия в края на юли бюджет за настоящата година с приходи от 69,5 млрд. лв.
- В края на миналата седмица МФ публикува очакванията си за изпълнение на приходите за тази година - 67,2 млрд. лв., което е горе-долу посредата на двете прогнози. Разликата е, че първата прогноза е твърде песимистична (включително поради липсата на парламентарно мнозинство) и предхожда втората с около седем месеца.
Още: Bank of England взе решение за лихвите, различно от другите големи банки
Още: Асен Василев призова служебния кабинет да внесе удължителен закона за бюджета (ВИДЕО)
Втората прогноза е твърде оптимистична, както обърнахме внимание по време на обсъждането ѝ в парламента. Тя се проваля в прогнозиране на корпоративен данък и ДДС, които са пряко свързани с икономическата активност, както и в прогнозиране на неданъчни приходи и приходи от ЕС (изглежда второто плащане по ПВУ отново ще остане за следващата година). Това е частично компенсирано от по-високи приходи от акцизи, други данъци (таван на цените на енергийната борса) и данъци върху труда.
Ако в края на юли не може да се направи по-добра прогноза за годишното изпълнение на приходите в сравнение с тази от миналия октомври, нещо е много сбъркано. Дори и да се абстрахираме от отлагането на 1,6 млрд. лв. европейски плащания, разминаването само при постъпленията от ДДС е 935 млн. лв. (5,5%).
Още: Денков се опасява от проблеми с данъците след 1 януари 2025 г. (ВИДЕО)
Още: Японската централна банка взе решение за лихвите
Още: Калоян Стайков: Цените на тока падат, намалява нуждата от компенсации
И докато очакваните приходи се понижават с 2,3 млрд. лв., разходите се очаква да се свият с малко над 1 млрд. лв., ама пък дефицитът намалява като дял от БВП, което вероятно оправдава всичко... Между другото, капиталовите разходи се представят по-зле в сравнение с периода 2019-2021 г., което означава, че дефицитът може да е малко по-нисък, а може да се надуят още малко заплати, социални плащания и пенсии", пише Калоян Стайков.