Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На комисия: Не мина предложението на БСП за нулево ДДС на хляба

07 януари 2025, 15:45 часа • 677 прочитания

За разлика от бюджета за 2025 година, предложението на БСП за удължаване на нулевата ДДС ставка за хляба и брашното остана в дневния ред на ресорната комисия, но не събра достатъчно мнозинство, за да бъде прието. "За" предложените промени в Закона за ДДС гласуваха 9 народни представители, без "против" и с 11 "въздържали се", с което законодателната инициатива не беше приета. 

БСП смятат, че нулевата ставка трябва да бъде запазена през 2025 година. "Отказът от нулева ставка за доставкиете на хляб и брашно и тяхното облагане със стандартна ставка доведе до увеличаване на крайната цена на хляба с от 20 до 30%, заяви Иванов. 

От ГЕРБ обаче смятат, че сега не е моментът. "Само след броени дни предстои да бъде даден старта на процедурата, свързана с връчването на мандат. Ние считаме, че преди да е стартирала тази процедура и преди да е ясно дали ще има редовно правителство - не могат и не следват да бъдат правени, каквито и да е предложения, свързани с данъчни облекчения", коментира Теменужка Петкова от ГЕРБ по време на заседанието на комисията. 

"По отношение ефекта за бюджета от нулевата ставка за хляба и брашното се оценява на 94 млн. лв. По отношение на това, което се твърди, че се изслетлява бизнесът, няма такива наблюдения за платени повече други данъци и осигуровки", обясни финансовият министър Людмила Петкова. ОЩЕ: Мариана Кукушева: Хлябът може да стане над 2 лв. догодина при 20% ДДС

Мнението на работодатели и синдикати

Заместник-председателят на Българска търговско-промишлена палата Васил Тодоров от своя страна заяви, че организацията подкрепя нулевата ставка на ДДС за хляба, въпреки че принципната им позиция е за единна ставка на ДДС за всички стоки и услуги.

Васил Велев от АИКБ от своя страна изрази мнение против диференцираното ДДС за хляба. "Имаме сравнителна добра доказана във времето данъчна система. Тя е основана на ниски ставки, ние сме категорично против диференцираните ставки за ДДС. Социална политика трябва да се прави с ефективно събрани данъци", смята той. Според него с този законопроект ще се намалят данъците на богатите, които си купуват скъп хляб. 

Пламен Димитров от КНСБ пък посочи, че синдикатите са против връщането на нулевата ДДС ставка за хляба. "Когато беше намалена ставката, 6 месеца правихме ежемесечни изследвания в 35 града на страната. Между 5 и 6% беше намалението на някои видове хляб и буквално след 6 месеца се върнаха на старите си цени. Това беше подпомагане на хлебопроизводителите", смята още Димитров, отчитайки, че не е против подпомагането на този бранш, но според него не трябва да е по този начин. ОЩЕ: Хлябът стана повод за скандал: Депутат от "Възраждане" и шефът на КНСБ си крещяха в парламента

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес