Китайският град Шенжен регистрира най-бързия растеж на милионерите през последното десетилетие и може да види допълнителен приток през идните години, предава CNBC, като се позовава на скорошен доклад.
Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел
Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента
Шенжен е регистрирал 140% ръст на броя на милионерите, според доклада на анализаторската компания New World Wealth и консултантската компания Henley & Partners.
Растежът е много по-голям, отколкото в другите първокласни градове в Китай, включително Пекин и Шанхай, чието милионерско население се е увеличило съответно с 90% и 84% през последното десетилетие.
ОЩЕ: Държавите, в които живеят най-много милиардери
Още: Еврото премина психологическа граница спрямо долара
Още: Министерството на финансите пласира ДЦК за 300 млн. лв.
Само през 2023 г. Шенжен е записал 10% ръст на милионерите, докато Пекин и Шанхай са регистрирали спад от около 5% на фона на изселването на хора с висока нетна стойност от Китай.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Парите в обращение нараснаха през 2024-а, но с по-бавен темп
Още: Часове преди встъпването в длъжност на Тръмп: Цената на биткойнa постави нов рекорд
„Като цяло броят на милионерите в Китай е намалял с 3% през 2023 г., така че Шънджън значително надмина представянето в цялата страна през 2023 г.“, казва Андрю Амоилс, анализатор в New World Wealth.
Снимка: iStock
Още: Обрат с курса на еврото спрямо долара в деня на инагурацията на Тръмп
Още: Даниела Бобева: Трябва да поискаме доклад за влизане в еврозоната
„По-голямата част от този скок на милионери в Шенжен се дължи на новия бизнес и органичния ръст на доходите в града, докато около 30% от растежа се дължи на притока на богати хора от градове като Пекин, Шанхай и Хонконг“, споделя Амоилс.
Шенжен, известен като Силициевата долина на Китай, се очаква да продължи да расте „много силно“ през цялата 2040 г. спрямо Пекин и Шанхай, които вероятно ще отбележат умерен растеж, добавя Амоилс.
Това се случва на фона на изпитващата затруднения китайска икономика през последните няколко години заради проблемите в имотния сектор.
ОЩЕ: В какво най-богатите 0,001% в света влагат парите си?
Икономиката на Шенжен се разшири с 6% през 2023 г., надминавайки растежа в Пекин и Шанхай.
Китайският град Ханджоу е втори по ръст на милионерите през десетилетието, като там увеличението е 125%, докато индийският Бенгалуру и Остин в САЩ са съответно на 3-о и 4-о място. Китайският Гуанджоу е на 5-о място, казва Амоилс пред CNBC.
Напредъкът на Шънджън
Снимка: iStock
„През последните три десетилетия това, което накара Шънджън да се открои от другите първокласни градове в Китай, беше сравнително по-либералното управление и приветливото му отношение към мигрантите“, казва Ерика Тей, директор на макроизследванията в Maybank.
В сравнение с Шанхай, който черпи икономическата си мощ от държавните предприятия, корпоративният пейзаж на Шънджън е доминиран от предприемачи от частния сектор, добави тя.
ОЩЕ: Състоянието на най-богатия 1% в САЩ вече достигна рекордни стойности
Шънджън, освен че е гореща точка за стартиращи фирми, играе централна роля за глобални технологични гиганти като Tencent, Huawei и BYD.
„Регулаторната среда, подкрепяща бизнеса и иновациите, изкова вълна след вълна от богатства в Шънджън“, казва Тей.
Снимка: iStock
Метрополисът е определен като една от първите специални икономически зони в Китай през 1980 г., което отваря града за чуждестранни инвестиции, технологии и пазарно ориентирани реформи.
С 50 300 местни милионери Шънджън в момента е 27-ият най-богат град в света и при сегашния си темп на растеж трябва да стигне Топ 10 до 2040 г.
ОЩЕ: Ето кой е градът, който остава с най-много милионери
„Гледайки напред, способността на Шънджън да генерира повече милионери ще зависи от това дали може да поддържа благоприятна среда за най-големия си ресурс: предприемачите“, казва Тей от Maybank.
Ню Йорк оглавява списъка като най-богатият град в света, следван от Калифорнийския залив, според скорошна компилация на Henley & Partners. Токио и Сингапур са съответно на трето и четвърто място.