Любомир Дацов за попадането ни в списъка за пране на пари на FATF: Това е голям проблем

19 януари 2024, 23:45 часа • 5506 | прочитания

„Много ми се иска да покрием критериите и България да бъде от следващата година пълноправен член на еврозоната. Ние нямаме много време, за да изпълним критериите. Не изпълняваме инфлационния критерии, макар че с развитието на някои неща може да излезе, така че и лихвеният критерии не изпълняваме“, заяви пред bTV финансистът и бивш заместник министър на финансите Любомир Дацов.

Още: Теменужка Петкова обяви какво очаква от докладите за еврозоната

Още: БНБ пусна в обращение нова възпоменателна монета

Още: Любомир Дацов: Бюджетът е силно дебалансиран и няма да се оправи без структурни реформи

Според него следващите четири месеца трябва да имаме отрицателна инфлация заради тези близо 2%, с които надвишаваме критерия за инфлацията. „Причината е, че тази инфлация се мери на средногодишна база. Сега отклонението е близо двойно. Може да е възможно това да се случи, защото в Гърция се е случвало, а след това казаха, че статистиката е подправила документите. Другото нещо е с някаква политика, но в момента инструментите на политиката действат много по-дългосрочно“, обясни Дацов.

Още: България вече е в сивия списък на държавите, наблюдавани за пране на пари

Още: Обрат с курса на еврото в началото на седмицата

Още: Сериозно облекчение за бизнеса при подаване на финансови отчети

Той обясни, че конвергентният доклад трябва да излезе или края на май, или началото на юни. Преди дни излезе информация, че България е включена в "сивия" списък за пране на пари на Работна група за финансово действие (FATF).

Още: Държавата тръгва на борба срещу прането на пари

Още: Руската централна банка запази огромната основна лихва

Още: Пореден ръст: Депозитите на домакинствата доближават 100 млрд. лв.

„Много хора казват, че сме некоректно включени. Това обаче е голям проблем. Какъв е поводът, за да ни вкарат в този списък няма как да знам. Така или иначе това е голям политически проблем, защото може да не е критерий (за еврозоната), но страна, която е в списъка за пране на пари и да стане член на еврозоната, е потенциален риск и опасност“, коментира Дацов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес