Редица нелоялни практики са били установени при проверка на Комисията за защита на потребителите (КЗП) сред фирмите за бързи кредити. Това съобщи на брифинг председателят на КЗП Мария Филипова.
Още: Депутатите одобриха специалния закон до приемането на бюджета
Още: Отиващият си финансов министър обяви близо ли сме до приемане на еврото
По думите и КЗП е предприела проверки за откриване на нелоялни търговски практики сред фирмите за бързи кредити, основани на предварително изготвени и одобрени критерии. В рамките на тази инициатива са били проверени 20 дружества, като се установиха включващи: допълнителни такси за експресно одобрение на кредита, санкции за закъснения, надвишаващи законовите лихвени ставки, и автоматично обявяване на предсрочна изискуемост на кредита при минимални закъснения в плащанията. За всяка от тези практики КЗП е издала заповеди за забрана с предварително изпълнение, за да защити правата на потребителите и засегнатия обществен интерес.
Още: Потребителска асоциация: Депутатите да не "скопяват“ регулациите за колекторските фирми
КЗП е извършила и проверки на абсолютно всички небанкови финансови институции в България и техните договори. Били са установени широк спектър от неравноправни клаузи в договорите и общите условия на фирмите, предоставящи бързи кредити на физически лица. Проверките са показали, че голяма част от тези договори включват условия, които нарушават правата на потребителите, като създават финансови тежести и ограничения за тях.
Още: На 21 януари стартира безплатен курс "Основи на инвестициите" във Finance Academy
Още: След невижданите скоро стойности в последните дни: Обрат в курса на еврото
Установените неравноправни клаузи:
1. Такси и комисионни – клаузи, задължаващи потребителите да плащат допълнителни такси за приоритетно разглеждане на искания, администриране, оценка на риска и други, без ясна обосновка и прозрачност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да защитим домашното си имущество от природно бедствие, спукана тръба и кражба едновременно
2. Просрочени задължения – клаузи, предвиждащи високи неустойки или такси за закъснели плащания, често надхвърлящи законовите лимити.
3. Предсрочна изискуемост – условия, позволяващи на кредитора да поиска предсрочно погасяване на целия заем при дребни неизпълнения от страна на потребителя, включително несъществени забавяния.
Още: Бърз кредит и измама: Съвети, за да се опазим
Още: ББР за пръв път ще предлага лизинг на земеделска земя
Още: Замразяване на депозитите: Слухове в Русия
4. Обезпечения и записи на заповед – клаузи, изискващи предоставяне на запис на заповед, който остава в сила дори след пълно изплащане на кредита, или други обезпечителни механизми, които надхвърлят необходимото.
5. Лихвени условия и валутен риск – условия, които позволяват промени в лихвените проценти и валутните стойности по кредити без предварително уведомяване на потребителите.
Препоръки и изисквания на КЗП
Комисията дава 14-дневен срок на компаниите, предоставящи бързи кредити, да преразгледат и коригират договорите и общите условия, за да премахнат всички неравноправни клаузи, които нарушават правата на потребителите. Компаниите трябва да предоставят коригирани версии на договорите или да декларират писмено, че договорите им не съдържат неравноправни клаузи.
Компаниите, които не изпълнят препоръките на КЗП в посочения срок, ще бъдат обект на колективни искове. С тези мерки КЗП цели да защити правата на засегнатите потребители и да премахне незаконосъобразните условия от договорите в сектора.