Възможността на България да се присъедини към еврозоната е реална и според мен изпълнима. Това заяви в интервю за БТА управляващият директор на Международният валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева.
Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната
Още: Bank of England взе решение за лихвите, различно от другите големи банки
"Ние видяхме, че това, което задържа България, бе инфлацията. Сега инфлацията върви надолу, последните резултати са окуражаващи", посочи тя.
"Зависи и от самата еврозона"
Конкретната дата за влизане на България в еврозоната обаче, "зависи и от самата валутна зона, как те виждат този срок". Но е факт, че целта България да влезе в еврозоната е съвсем реална. Перспективата за това изглежда дори малко по-добра, взимайки предвид последните данни за инфлацията, каза Георгиева по време на тазгодишните срещи на Фонда и Световната банка във Вашингтон.
Още: Гуверньорът на БНБ: Ако приемането на еврото се отложи, има риск от понижаване на кредитния рейтинг
Още: Асен Василев призова служебния кабинет да внесе удължителен закона за бюджета (ВИДЕО)
Още: Денков се опасява от проблеми с данъците след 1 януари 2025 г. (ВИДЕО)
По всички други показатели, които страната трябва да покрие, за да приеме еврото, България е отличник - нисък външен дълг, нисък бюджетен дефицит, отбеляза тя, добавяйки, че единствено инфлацията е била малко по-висока от необходимото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Японската централна банка взе решение за лихвите
Още: Борисов настоя финансовият министър да даде истинските числа на бюджета (ВИДЕО)
Според ръководителя на МВФ България е запазила добрата традиция да има стабилна фискална политика. "Нуждата от инвестиции обаче е голяма. Въпросът, който седи пред страната, е дали е дошло време да се преразгледа данъчната политика".
България има 10-процентов данък, което е добре за бизнеса и инвестициите, но страната има и проблем с неравенството, който ни поставя сред последните в Европа в това отношение. Този проблем изисква повече внимание към данъчната политика, препоръча Кристалина Георгиева.
Още: Рязка промяна в курса на еврото спрямо долара, стойностите са невиждани от две години
Още: Федералният резерв на САЩ намали лихвените проценти с четвърт пункт