Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Край на привилегиите? Държавните служители да си плащат осигуровките, предлагат депутати

06 февруари 2025, 17:37 часа • 1929 прочитания

Групата на "Продължаваме промяната – Демократична България" в 51-ото Народно събрание предлага държавните служители постепенно да започнат да плащат своята част от осигуровките за пенсия и здраве. Целта е тяхното положение да се изравни с това на работещите в частния сектор, а предложението е заложено в проект за промени в Кодекса за социално осигуряване. Предложението идва на фона на сигналите от управляващото мнозинство, че съществува възможност в администрацията да се стигне до съкращения.

В момента държавните служители не внасят лични осигуровки – целият осигурителен дял се покрива от държавния бюджет. В частния сектор обаче разходите за осигуровки се разпределят между работодателя и служителя в съотношение 60:40. Досега нито една власт не се е осмелила да промени този модел, тъй като държавната администрация представлява значителна политическа и електорална сила. Още: От готвачи до изпълнителни директори: Над 500 души са освободени и назначени в социалните агенции

План за плавен преход

Според предложението през 2024 г. държавните служители ще започнат да плащат 7% от осигурителните вноски, а останалите 93% ще останат за сметка на държавния бюджет. Всяка следваща година този процент ще се увеличава, докато през 2030 г. бъде постигнато пълното изравняване със схемата в частния сектор – 60% за работодателя (държавата) и 40% за служителя. За 2025 г. се предвижда разпределение 86:14.

Промените обхващат широк кръг държавни служители, включително работещите в сектор "Сигурност" и съдебната система. Още: Ще се върне ли "клас прослужено време" в държавната администрация?

Финансовата страна на предложението

Все още не е ясно как другите парламентарни партии ще реагират на инициативата, но тя идва в ключов момент, когато България се стреми да спази критериите за бюджетен дефицит. Ако бъде прието, предложението ще намали тежестта върху държавния бюджет. Основният проблем е, че данъчно-осигурителни промени обикновено не се правят в средата на годината, тъй като стабилността на законодателството е важна за бизнес средата. В случая обаче държавата е и работодател, което поставя въпроса в различен контекст.

Мотивите

В мотивите си депутатите от коалицията припомнят, че от години се обсъжда необходимостта държавните служители да плащат лични осигурителни вноски, както правят работещите по Кодекса на труда, но досега не са предприети конкретни стъпки, което води до неравнопоставеност – докато служителите в частния сектор поемат част от осигуровките си, държавните служители се осигуряват изцяло за сметка на бюджета. Още: С най-ниски заплати: Администрацията готви протест след вота

"Предложената реформа предвижда плавен преход в рамките на шест години, като поетапното въвеждане на лични вноски ще бъде компенсирано от индексацията на заплатите в държавната администрация", мотивират се още те.

Според тях ако не бъдат предприети промени, трансферът от бюджета към фонд "Пенсии" ще остане прекомерно висок, а евентуално увеличение на осигурителните вноски би засилило сивата икономика. Въвеждането на лични осигуровки за държавните служители ще стабилизира пенсионния модел и ще осигури по-справедливо разпределение на тежестта, категорични са от ПП-ДБ. Още: Заплати на чиновници надхвърлят 6000 лева

По думите им настоящата система дава предимство на държавата като работодател, изкривявайки пазара на труда. Изравняването на условията между публичния и частния сектор ще доведе до по-реална статистика за средните заплати и ще коригира системните дисбаланси.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес