Европейската централна банка може да намали лихвените проценти повече от три пъти тази година и намаленията не трябва да бъдат блокирани, ако Федералният резерв на САЩ отложи собствените си съкращения, заяви в понеделник управителят на Литовската централна банка – Гедиминас Шимкус, предаде Reuters.
Още: Каримански: Критиците на еврото ползват невежеството на хората, за да ги манипулират
Още: Изпълняваме ли критерия за еврото: Финансовото министерство обяви бюджетния дефицит за 2024 г.
Шимкус също каза, че банакта може да намали депозитната си лихва от текущото рекордно ниво от 4% през юни и след това на заседанието през юли.
„Има над 50% вероятност тази година да има повече от три понижения на лихвите“, каза той пред репортери във Вилнюс. „Три намаления на лихвите са консервативна оценка“, добави Шимкус.
ОЩЕ: ЕЦБ се произнесе за лихвите
Още: Цената на златото постави нов исторически рекорд
Миналата седмица ЕЦБ за първи път даде индикации за възможно намаление на лихвените проценти за юни, но президентът на ЕЦБ Кристин Лагард каза, че банката не сигнализира за нищо повече от това, имайки предвид несигурността както за икономическия растеж, така и за инфлацията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Възможно най-скоро": България ще иска конвергентен доклад за еврозоната, но друг път
Още: 2.25 млрд. лв. за 4 години: Според регионалния министър обществената поръчка е прозрачна
Снимка: iStock
Пазарните оценки са за само три намаления тази година, тъй като очакванията се по-агресивна подобна политика спаднаха през последните седмици, след като изненадващо високата инфлацията в САЩ през март накара финансовите пазари да прогнозират, че Фед ще започне да понижава нивото на федералната фондова лихва през септември, а не още през юни.
Още: Кремъл би отбой след заплахата на Тръмп: В БРИКС не обсъждаме обща валута
Шимкус омаловажи влиянието на решенията на Фед, твърдейки, че ЕЦБ ще взема независими решения и единственият проблем е как различната траектория на лихвените проценти влияе върху реалната икономика.
ОЩЕ: ЕЦБ: Компаниите от еврозоната очакват умерени повишения на заплатите
„Отхвърлям идеята, че евросистемата взема решения въз основа на това, което правят политиците на САЩ. Това няма връзка. Но очевидно различията в политиките променят търговските условия и икономическото развитие и в двете юрисдикции. Това е отразено в прогнозите и решенията на паричната политика“, добави той.
Според него е малко вероятно икономически изненади да отменят плановете за понижаване на лихвите през юни, но каза, че неочаквана ескалация на глобалното политическо напрежение още може да повлияе на плановете на ЕЦБ.