Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Картовите плащания у нас продължават да растат с бързи темпове

05 октомври 2022, 15:01 часа • 1828 прочитания

Общият брой на плащанията с карти, издадени у нас, нараства с близо 32% през първото полугодие на тази година спрямо същия период на миналата 2021 година. Увеличението на картовите плащания, инициирани чрез виртуални ПОС терминали, е дори по-високо – ръст от близо 37% на годишна база. Това посочва Нина Стоянова, подуправител на БНБ, ръководител управление „Банково” по време на откриването на конференция, посветена на дигиталните разплащания, провеждана в София, става ясно от съобщение на сайта на Централната банка.

Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?

Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди

Отчита се внушителен ръст и при броя наредени плащания с електронни пари, които нарастват с над 60% на годишна база през първото полугодие.

Общият брой на безналичните клиентски плащания през първите шест месеца на тази година възлиза на близо 370 млн. броя, което представлява ръст от 22% на годишна база, посочва Стоянова, цитирайки платежната статистика на БНБ, която се води по методологията на статистиката на Европейската централна банка. 

„Тези данни ясно показват доброто развитие на финансовия сектор в страната и промяната в потребителските навици в посока към засилено използване на дигиталните канали”, казва Стоянова.

Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара

Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната

„Без съмнение, днешното развитие на платежния пазар е движено и вдъхновено от новите технологии. Наблюдава се положителната тенденция платежните услуги да стават все по-удобни и достъпни, като потребителските нагласи се променят в търсене на бързи, сигурни и удобни дигитални канали за плащания. Според доклад на Световната банка от юни 2022 г. в развитите икономики делът на пълнолетните граждани, които нареждат или получават електронни плащания, вече е около 95%, а в развиващите се страни този дял е нараснал от 35% през 2014 г. до 57% през 2021 година”, посочва подуправителят на БНБ.

Стоянова обръща внимание и на бъдещето на дигиталното евро.

„Друга иновация, която дава път на нови развития, в това число и в сферата на плащанията, са дигиталните валути на централните банки и по-специално дигиталното евро. Предвижда се дигиталното евро да бъде електронна форма на парите, емитирана от Евросистемата, която ще бъде достъпна за всички граждани и фирми. Европейската централна банка (ЕЦБ) е в процес на изпълнение на проучвателна фаза относно техническо-регулаторните страни и възможните рискове при евентуално бъдещо въвеждане на дигиталното евро.”, казва тя.

По думите й, очаква се дигиталното евро да даде на хората допълнителен избор за това как да плащат, да допринесе за развитие на нови и още по-ефективни общоевропейски решения за плащане на дребно и да способства за финансовото приобщаване.

Още: Денков се опасява от проблеми с данъците след 1 януари 2025 г. (ВИДЕО)

Още: Японската централна банка взе решение за лихвите

„С оглед гарантиране функцията на финансово посредничество, която имат търговските банки, се обмисля възможност за определен лимит на средствата, които лицата ще могат да държат под формата на сметка за дигитално евро при централната банка. Европейската централна банка работи активно и по избора за технически дизайн на дигиталното евро, който да позволи ефективната му и сигурна употреба както онлайн, така и офлайн. Окончателното решение за съдбата на дигиталното евро се очаква да се вземе след октомври 2023 г., когато завършва проучвателната фаза на проекта.”, добавя Стоянова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес