Възпоменателните монети се радват на високо търсене в България. Почти всяко пускане на нова възпоменателна монета предизвиква дълги опашки пред сградата на Българската народна банка, като скоро след това паричката може да бъде открита на вторичния пазар, обикновено на цени, които са в пъти по-високи от продажната.
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
Освен предмет на интерес за колекционери и метод за съхранение на стойност, включително преследване на доходност, възпоменателните монети имат едно друго основно свойство – те са законно платежно средство. Това означава, че разполагат с номинална стойност и са част от парите в обращение в България.
Макар, че едва ли има колекционер, който доброволно да иска да се разплати в магазина с възпоменателни монети, това на практика изглежда възможно.
„Българската народна банка пуска в обращение банкноти, включително възпоменателни банкноти, разменни монети и възпоменателни монети, които са законно платежно средство, съгласно чл. 25, ал. 2 от Закона за БНБ.”, сочи наредба N 39 на БНБ.
Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара
Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната
Добра новина за колекционерите: БНБ увеличи броя на възпоменателните монети
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Bank of England взе решение за лихвите, различно от другите големи банки
Още: Асен Василев призова служебния кабинет да внесе удължителен закона за бюджета (ВИДЕО)
„Банкнотите и монетите, издадени от банката, са законно платежно средство и задължително се приемат за плащания в пълната им номинална стойност без ограничения.”, гласи от своя страна ал. 2 от Закона за БНБ.
Това важи за всички банкноти и монети, които не са извадени от обращение.
Яснота внасят и допълнителните разпоредби към наредбата, според които "„Възпоменателна монета“ е монета законно платежно средство, издадена от Българската народна банка, която е отсечена за отбелязване на конкретно събитие или годишнина и обичайно се използва за нумизматични или инвестиционни цели."
Още: Денков се опасява от проблеми с данъците след 1 януари 2025 г. (ВИДЕО)
Още: Японската централна банка взе решение за лихвите
Разбира се, номиналната стойност на възпоменателните монети се различава от цените, на които се предлагат на касите на БНБ и в клоновете на търговските банки, което прави евентуалното разплащане с тях меко казано неизгодно.
Интересно е да се отбележи, че БНБ има точни правила за изработването на възпоменателните монети, когато горовим за техния номинал.
„Българската народна банка може да пуска в обращение възпоменателни монети с номинална стойност 1 лев, 2 лева, 5 лева, 10 лева, 20 лева, 50 лева и 100 лева.”, става ясно от наредба N 39 на Централната банка.
Според правилата, възпоменателните монети в зависимост от номиналната им стойност , могат да бъдат изработвани от следните метали:
- от неблагородни метали – монети с номинална стойност от 1 лев;
- от мед – монети с номинална стойност от 2 лева;
- от сребро – монети с номинална стойност от 5 и 10 лева;
- от злато, платина или комбинация от метали – монети с номинална стойност от 1 лев, 2 лева, 5 лева, 10 лева, 20 лева, 50 лева и 100 лева.
Заради всичко гореизброено, възпоменателните монети имат своя дял в общата стойност на парите в обращение в България.
Възпоменателна монета, посветена на цар Калоян с номинал 10 лева, пусната в обращение от БНБ през миналата година; Снимка: БНБ
Общата стойност на всички пари в обращение у нас възлиза на рекордните 27.4 млрд. лева към края на месец декември 2022 година, става ясно от редовното тримесечно издание „Преглед на емисионно-касовата дейност на БНБ”.
В това число влизат банкноти и разменни монети, емисии след 5 юли 1999 г., включително изтеглените от обращение без краен срок на обмяна, и възпоменателни монети, емисии след 5 юли 1999 г., включително изтеглените от обращение с ненастъпил краен срок на обмяна, уточняват от БНБ.
Общата стойност на възпоменаталните монети възлиза на 1.7 млн. лева към края на 2022 година, сочат данните на институцията. Стойността им се увеличава с приблизително 100 000 лева за година, тъй като в края на 2021 година е възлизала на 1.6 млн. лева.
Възпоменателните монети оформят дял от 0.01% в общата стойност на парите в обращение, посочочват от БНБ. Делът обаче е закръглен, като реално възпоменателните монети представляват едва 0.006% от общата стойност на всички банкноти и монети в обращение.
На фона на това, делът на банкнотите в общата стойност на парите в обращение е 97.96%, а на разменните монети – 2.03%.
Общата стойност на парите в обращение у нас нараства с 11% на годишна база или с 2.72 млрд. лева през 2022 година. Нарастването е по-малко спрямо предходния едногодишен период, когато общата стойност на парите в обращение скочи с 16.3% или с 3.4 млрд. лева.
Още: Какви възпоменателни монети ще пусне БНБ през следващите три години?