Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви план в подкрепа на страните от еврозоната, които са с най-големи дългове. След извънредното си заседание банката съобщи вчера, че ще реинвестира в дългови ценни книжа, чийто падеж настъпва и ще създаде нов инструмент на паричната политика, предава Reuters, цитирана от БТА.
Още: Икономист: Това, което се случва, е израз на бюджетен нихилизъм
Още: ЕС може да пренасочи неизползвани за пандемията 93 млрд. евро към отбраната
Целта на този план е да бъдат спрени сътресенията на пазарите на облигации, подхранвани от опасенията за избухването на нова дългова криза.
Доходността на държавните облигации на 19-те страни от еврозоната се повиши рязко, откакто ЕЦБ обяви миналия четвъртък, че планира през юли и септември да повиши основните си лихвени проценти, а от юли спира и програмата си за изкупуване на активи. По този начин централната банка на еврозоната се опитва да овладее покачващата се инфлация.
Вдигането на лихвените проценти обаче ще доведе до повишаване на сумите, които отделните страни от еврозоната ще трябва да заплащат, за да обслужват дълговете си. Това доведе до масирана разпродажба на държавни облигации.
Още: Надзорният съвет на НОИ гласува пенсиите да се увеличат по Швейцарското правило
Още: Управителят на БНБ ще подпише искането за извънреден конвергентен доклад за еврото
Ситуацията се влоши поради липсата на конкретен план от страна на ЕЦБ за ограничаване на повишаването на задълженията за обслужване на дълговете.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономисти: За да не се пипат парите на МВР и МО, се жертват пенсиите
Още: Бюджет 2025: Планът за пенсиите, майчинските, заплатите
Това предизвика опасения, че европейските централни банкери не са твърде заинтересовани от ситуацията, в която се намират страните от еврозоната с най-високи дългове като Италия, Испания и Гърция.