Държавата харчи средно по 1.09 млрд. лева на месец за пенсии през тази година. Така за първите десет месеца разходите за пенсии достигат общата сума от 10.9 млрд. лева, което представлява ръст от 20% или 1.81 млрд. лева повече спрямо същия период на миналата година. Това става ясно от данните на Националия осигурителен институт за изпълнението на консолидирания бюджет на държавното обществено осигуряване към края на месец октомври тази година.
Още: Евростат: България е с най-голям бюджетен дефицит в ЕС
Още: НАП: Хиляди търговци още си начисляват 9% ДДС
Повишението от 20 на 100 се дължи на изплатените еднократни допълнителни суми от 50 лв. към пенсиите на всички пенсионери в периода януари-септември и добавките 120 лв. за месец октомври. Принос имат и по-високите минимални размери на пенсиите, както и на увеличения максимален размер на пенсиите от 1 януари 2021 година, посочват от НОИ. Увеличават социалната пенсия на 170 лева
Парите за пенсии са и най-големият разход за консолидирания бюджет на държавното обществено осигуряване (ДОО). Следващата по значимост и големина група разходи в консолидирания бюджет на ДОО са средствата отишли за изплащане на парични обезщетения и помощи по Кодекса за социално осигуряване.
Към 31 октомври те са в размер на 1.656 млрд. лева. Това представлява 81.3% изпълнение на заложения план за годината и 4.3 млн. лева икономия спрямо плана към същата дата. Отчетените разходи за януари-октомври са с 61.5 млн. лева повече спрямо същия период на 2020 година, пише в съобщението.
Още: Пореден ръст на кредитите и депозитите: Данни на БНБ
Още: България загуби първото място в ЕС по най-нисък дълг към БВП
Общо отчетените разходи по бюджета на ДОО възлизат на 13.243 млрд. лева или 89.3% от заложените в плана за годината. Разходите са с 864 млн. лв. (7%) повече спрямо плана към 31 октомври и с 1.955 млрд. лева повече в сравнение с първите десет месеца на 2020 година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Индийските банки вече блокират плащанията за руски петрол
В същото време общият размер на отчетените приходи по ДОО е доста по-нисък спрямо разходите и възлиза на 7.43 млрд. лева. Постъпилите приходи са с 362.9 млн. лв. (5.1%) повече спрямо плана към октомври и с 815.6 млн. лв. повече в сравнение с първите десет месеца на 2020 година.
Разликата между приходите и разходите традиционно се компенсира чрез трансфери към бюджета на ДОО. Наскоро служебният финансов министър Валери Белчев коментира, че с част от новия държавен дълг, който набъбна с 2 млрд. лева през последните 2 месеца, се финансират разходите за добавките към пенсиите. На фона на това, държавата обяви, че ще тегли нов дълг за 500 млн. лева ден след балотажа за президент.
Общият размер на отчетените трансфери (нето) по консолидирания бюджет на ДОО към месец октомври възлиза на 5.836 млрд. лева.
Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел
Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента