Разработването и внедряването на програма за ДЦК, насочена към индивидуални инвеститори е един от стратегическите проекти на БФБ за развитието на българския капиталов пазар. Това съобщи изпълнителният директор на Българска фондова борса доц. д-р Маню Моравенов. По думите му високите лихви в момента правят този инвестиционен инструмент още по-атрактивен.
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
Възможностите за търговия на Държавни ценни книжа за инвидидуални инвеститори обсъдиха изпълнителните директори на Борсите на Румъния, Хърватска и Македония по покана на Българска фондова борса на финансовия форум на "Инвестор“.
Как е при съседите?
В Румъния програмата „Фиделис“ e достигнала впечатляващите 4,5 милиарда евро за малко повече от три години, набрани от интереса на частни инвеститори на румънския капиталов пазар, заяви изп. дир. на Борсата Адриан Танасе.
Още: Българската фондова борса се присъедини към Глобалния договор на ООН
Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара
Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната
В Хърватия програмата за борсово търгувани ДЦК е набрала 1,3 милиарда евро , като е привлякла интереса на 43 хил. индивидуални инвеститори, допълни Ивана Гаджич, президент на УС на Загребската фондова борса. За периода от март до юли 2023 г. оборотът на вторичния пазар с ДЦК достига 30 милиона евро.
В Македония близо 23 милиона евро са набрани от 1283 индивидуални инвеститори, като до края на годината се очаква да бъде пусната нова емисия държавни облигации, сподели и изпълнителният директор на Македонската фондова борса Иван Стериев.
Още: Bank of England взе решение за лихвите, различно от другите големи банки
Още: Асен Василев призова служебния кабинет да внесе удължителен закона за бюджета (ВИДЕО)
В България първичният пазар на ДЦК се осъществява, чрез централизирани аукциони, организирани от Министерство на финансите, съвместно с БНБ, но вторична борсова търговия почти липсва, коментира Моравенов.
Предстоят разговори с Министерството на финансите относно възможностите за реализиране на подобна програма и в България, което би увеличило многократно броя на активните инвеститори на БФБ, би активирало вторичната търговия на ДЦК, както и ще повиши атрактивността на българския капиталов пазар, добави още той.
Още: Денков се опасява от проблеми с данъците след 1 януари 2025 г. (ВИДЕО)
Още: Японската централна банка взе решение за лихвите
Още: НСИ и Фондовата борса ще обменят информация