България не счита, че повишаването на конкурентоспособността може да се постигне чрез допълнителни задължителни данъчни мерки в областта на корпоративното данъчно облагане. Това е заявила министър на финансите Людмила Петкова, цитирана от пресцентъра на ведомството по повод доклада на Марио Драги за бъдещето на конкурентоспособността на ЕС.
Още: Въпреки мерките на БНБ: Жилищните кредити нарастват с над 26 процента
Още: НОИ обяви кога ще се изплащат обезщетенията за майчинство
В него се насърчава използването на данъчни облекчения, данъчни кредити за чиста енергия, стимулите за научноизследователска и развойна дейност и т.н.
По време на регулярната закуска преди заседанието на Съвета по икономически и финансови въпроси на ЕС (ЕКОФИН) министрите са обсъдили ролята на данъчната политика в духа на Доклада на Марио Драги.
Още: Промените в данъчните закони ще чакат новия парламент
Още: Главчев обяви кога се очаква да бъде изпълнен последният критерий за еврото
Още: Българите са против ново задлъжняване и високи дефицити
Министър Петкова се съгласи с необходимостта от усилена работа и на национално ниво за повишаване на конкурентоспособността на икономиката на Съюза.
Страната ни подкрепя всички мерки за опростяване на административните процедури, за намаляване на административната тежест за компаниите и за насърчаване на трансграничните инвестиции, но Петкова подчерта, че независимостта на данъчната политика на всяка държава членка е инструментът, чрез който тя може да влияе върху своето специфично икономическо и социално развитие. България счита, че данъчната хармонизация не е единственият инструмент за повишаване на конкурентоспособността на ниво ЕС и е необходимо да се заложи на други решения.
Още: Ето кога няма да са достъпни част от услугите на НАП
Още: Еврото премина психологическа граница спрямо долара
Заседанието на ЕКОФИН
Съветът ЕКОФИН постигна компромис по законодателния пакет относно ДДС в ерата на цифровите технологии, който има за цел противодействие на измамите с ДДС, подкрепа за предприятията и насърчаване на цифровизацията.
Още: Най-необичайните и странни данъци от различни страни
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
По време на заседанието бяха обсъдени и финансово-икономическите последици от руската военна агресия срещу Украйна.
Министрите приеха решения за изменения в плановете за възстановяване и устойчивост, представени от Чехия и Нидерландия.
Съветът одобри заключения относно постигнатия напредък по статистическите приоритети на ЕС, като същевременно даде насоки за по-нататъшната работа.
В рамките на участието си в заседанието на Еврогрупата в приобщаващ формат вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова се срещна с Анджей Домански, министър на финансите на Полша.
Двамата обсъдиха въпроси от общ интерес за публичните финанси на двете страни, приемането на България в еврозоната и календара на Съвет ЕКОФИН по време на предстоящото полско председателство на Съвета на ЕС. Министър Домански се ангажира Полша да подкрепи България в усилията й за членство в Еврозоната и да съдейства организационно в рамките на процеса по присъединяване.