Управителният съвет на Българската народна банка (БНБ) одобри преработените графични проекти за българска национална страна на евромонетите от всички номинали - 1 цент; 2, 5, 10, 20 и 50 цента; 1 евро и 2 евро, като единствената промяна е годината на емисията "2026", съобщават от пресцентъра на банката.
Одобрените проекти ще се използват за производството на евромонети с българска национална страна, а евромонетите имат и обща страна (обратната). Дизайнът на общите страни на монетите е дело на Люк Люикс от Белгийския кралски монетен двор. На тях са представени изображения на Европейския съюз или на Европа, които символизират единството на ЕС.
Още: След еврото: БНБ търси кой да претопи близо 8 милиона тона монети на българските левове
Одобрените през 2024 г. графични проекти за дизайн на българската национална страна на евромонетите отговарят на изискванията за основните мотиви и задължителни реквизити на дизайна, посочени в Регламент (ЕС) № 729/2014 на Съвета от 24 юни 2014 година относно купюрния строеж и техническите спецификации на разменните евромонети.
Как изглеждат?
Съгласно нормативните изисквания, всяка национална страна на евромонетите включва задължителни и незадължителни реквизити. Задължителните елементи, включени в дизайна на националната страна на българските евромонети, са:
- изобразяване на кръг от 12 звезди, както e върху знамето на Европейския съюз;
- изписване на кирилица на думата „БЪЛГАРИЯ“ като обозначение на емитиращата държава;
- за българските евромонети от 2 евро – надпис, изписан последователно по гурта, като на едната половина е изписано „БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ“, а на втората половина – обърнато изписан същият надпис.
Още: Близо 1 милиард български евромонети ще заменят стотинките и левовете (СНИМКИ)
Още: Финансист: Ще бутнат валутния борд, ако не приемем еврото
Избраните незадължителни елементи, включени в дизайна на националната страна на българските евромонети, са:
- изписване на кирилица на думата „евро“ на монетите от 1 и 2 евро, „стотинка“ на монетата от 1 цент и „стотинки“ на монетите от 2, 5, 10, 20 и 50 цента;
- изписване на годината на въвеждане на еврото в България.
Още: Николай Василев: Българите са свикнали с еврото в кръвта си, във валутен борд сме (ВИДЕО)
За основни елементи на дизайна на националната страна на българските евромонети е възпроизведен дизайнът на настоящите български разменни монети:
- Мадарски конник – на евромонетите от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 цента;
- Св. Иван Рилски – на евромонетата от 1 евро;
- Паисий Хилендарски – на евромонетата от 2 евро.
Мотивите за това са, че символите върху настоящите български разменни монети са утвърдени и добре приети от гражданите на Република България. Този подход ще осигури приемственост от сегашните разменни монети към новите евромонети в България и лесната им разпознаваемост, като в същото време ще бъде потвърдена и продължена българската идентичност чрез познатите символи на българските монети, пишат още от БНБ. Художествените проекти са изработени от „Монетен двор“ ЕАД.
Още: Върху монетите от 2 евро у нас ще пише "Боже, пази България!"