Управителният съвет на БНБ определи осем банки у нас като „други системно значими институции” (ДСЗИ) за финансовата система на страната. Централната банка посочи нивото на буфера, което тези банки трябва да поддържат за рисковите си кредитни експозиции, влизащо в сила от 1 януари 2022 година.
Още: Въпреки мерките на БНБ: Жилищните кредити нарастват с над 26 процента
Още: НОИ обяви кога ще се изплащат обезщетенията за майчинство
Три банки, а именно УниКредит Булбанк, Банка ДСК и Първа инвестиционна банка, трябва да поддържат буфер по ДСЗИ в размер на 1% от рисковите си експозиции. Равнището на буфера за три банки, а именно Обединена българска банка, Юробанк България и Райфайзенбанк (България), е определено на 0.75%. За останалите две банки, а именно Българска банка за развитие и Централна кооперативна банка, е заложен буфер в размер на 0.50%.
Решението на УС на БНБ е взето при спазване на заложените процедури за макропруденциални инструменти с Европейската централна банка, пише в съобщението.
Буферът за друга системно значима институция (ДСЗИ) е макропруденциална мярка с превантивен характер, която е насочена към банките със системна значимост. Целта на буфера е да укрепи капацитета на ДСЗИ за поемане на загуби, като по този начин се ограничи прехвърлянето на рискове от потенциална стресова ситуация в системно значима банка към други кредитни институции или банковата система като цяло, пише на сайта на БНБ.
Още: Главчев обяви кога се очаква да бъде изпълнен последният критерий за еврото
Още: Българите са против ново задлъжняване и високи дефицити