"Такива новини не сме получавали от времето на кабинета на Стефан Софиянски. В т. 4 от доклада става ясно, че обсъждаме и обмисляме за неопределено време да отложим присъединяването към еврозоната и да променим валутния курс към еврото. Това коментира пред български журналисти в Страсбург евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков по темата с евентуалния свръхдефицит, за която алармира финансовото ведомство.
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
Той направи коментара на брифинг в Европейския парламент малко след пресконференцията на Министерството на финансите в София, на която бе обявено, че МФ ще промени данъците, ще вдигне толтаксите и ще наложи още "коригиращи мерки".
Преди това в публичното пространство излезе проект на протоколно решение на Министерския съвет за одобряване на параметри, допускания и мерки за разработване на проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2023 г. В него се обвиняваше последното редовно правителство - на Кирил Петков - че е оставило държавата в състояние, в което бюджетният дефицит може да достигне 6,9% от БВП. По Маахстритските критерии прагът е 3 на сто от БВП.
Също така МФ заяви, че държавата може да прибегне до заем от Международния валутен фонд.
Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара
Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната
"Това са устоите на държавата отпреди 30 г. Валутният борд никога не е бил тема на обсъждане. Евентуални санкции от ЕК и теглене на заем от МВФ е нещо, което бе немислимо довчера“, заяви Новаков. В момента заеми от МВФ получават предимно държави от африканския континент.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Bank of England взе решение за лихвите, различно от другите големи банки
Още: Асен Василев призова служебния кабинет да внесе удължителен закона за бюджета (ВИДЕО)
"Не искам да вярвам, че България ще се нареди там“, каза евродепутатът. „Ако наистина е така тежко положението, то аз призовавам МФ да каже цялата истина“, заяви Новаков.
„Замразяване на разходите, на доходите на хората и в същото време увеличаване на данъците и акцизите - говорим за еднократни данъци за всички икономически активни хора и фирми, звучи стряскащо. Въпросът ще бъде обсъден съвсем скоро в Комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент, тъй като санкции от ЕК означават именно спиране на европейското финансиране. Надявам се, че България ще има ясна позиция, за да информира своите европейски партньори какво се случва", допълни Новаков.
Той отхвърли възможността това да е политически ход преди изборите, защото действието идва от служебния кабинет. Тук става дума за вътрешен доклад на Министерство на финансите към Министерски съвет, отбеляза Новаков.
Още: Денков се опасява от проблеми с данъците след 1 януари 2025 г. (ВИДЕО)
Още: Японската централна банка взе решение за лихвите
„Това не виждам как би могло да се използва предизборно. Очевидно държавата не е в добро финансово състояние и хазната изисква спешни мерки. Ако тук говорим за 7% свръхдефицит, това означава, че страната ни няма как да стане член на еврозоната в близките няколко години. Ако държавата няма средства да съфинансира европейски проекти, то това означава, че финансирането е застрашено, стана ясно от думите на евродепутата. „Неспазването на Маастрихтските критерии означава, че ЕК би се задействала, за да наложи допълнителни оздравителни мерки“, обясни Новаков.
По думите му - това поставя България в изключително неблагоприятно положение и може да се стигне до предоговаряне на външен дълг и други подобни мерки от времето на Жан Виденов. Той определи като „лошо съвпадение“ текущата ситуация в САЩ с банковия сектор и състоянието на българските публични финанси. Сегашната съвкупност от фактори повдига въпроса за доверието както в банковите системи, така и при държавните финанси. Ако се стигне до теглене на заем от МВФ, това означава, че България ще се превърне в доста рисков кредитополучател", обясни Новаков. Според него това би довело до по-високи лихви и ограничен достъп до финансиране.