Една от възможните дати за присъединяване на България към еврозоната е 1 януари 2025 г. Това заяви зам.-председателят на Европейската комисия по икономическите въпроси Валдис Домбровскис в ефира на Нова телевизия.
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
"Не бих посочил конкретна дата за присъединяване. Обичайно това става на 1 януари. Това е по-полезно", добави той.
Домбровскис беше категоричен, че страната ни трябва да изпълни критериите от Маастрихт. Основен проблем за страната ни е високата инфлация. „Що се отнася до инфлацията, бих казал, че това подлежи на оценка на експертите от ЕК. Тази оценката показва, че критерият за инфлацията няма да може да бъде покрит, затова трябва да отложите”, заяви той.
„Подкрепяме влизането на България в еврозоната. Но трябва да има отлагане, тъй като към момента не се изпълняват критериите. Надявам се да не е за дълго“, каза той.
Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара
Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната
Попитан дали биха направили компромис с високата инфлация или проблемът е и с неприетите закони, той отговори, че инфлацията у нас е доста голяма. „Това е условие за присъединяване. Що се отнася за законите, те трябва да бъдат гласувани, защото това също ще бъде оценено. Мисля, че е възможно тези закони да се приемат за няколко месеца, а инфлацията изисква по-сериозни мерки“, обясни зам.-председателят на ЕК по икономическите въпроси.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Bank of England взе решение за лихвите, различно от другите големи банки
Още: Асен Василев призова служебния кабинет да внесе удължителен закона за бюджета (ВИДЕО)
Валдис Домбровскис беше категоричен, че присъединяването към еврозоната носи сериозни ползи – повече финансова стабилност, по ниски лихви и прозрачност за предприятията.
Попитан дали прекаленото чакане и забавяне могат да доведат до умора у хората, той каза, че важното е да не се отклоняваме от пътя. „Някой страни са чакали много по-дълго в така наречената чакалня. При вас изчакваното е много по-кратко“, каза той.
ОЩЕ: Росица Велкова: Бюджетен дефицит от 3% е труднопостижим
Още: Денков се опасява от проблеми с данъците след 1 януари 2025 г. (ВИДЕО)
Още: Японската централна банка взе решение за лихвите