Световната здравна организация обяви международно бедствено положение в здравеопазването заради широкото разпространение на вируса зика. Какво означава това по-конкретно?
Във връзка с епидемията от зика, Консултативният съвет на Световната Здравна Организация /СЗО/ обяви вируса за глобална заплаха за здравеопазването - Public Health Emergency of International Concern (PHEIC). През 2014 година СЗО процедира по същия начин и с епидемиите на Ебола и свинския грип, както и през 2009 година заради епидемията от детски паралич в Пакистан и Афганистан.
Какво означава тази степен на заплаха?
Правилата за обявяване на международно бедствено положение в здравеопазването са приети от СЗО още през 1969 година. Те изискват настъпването на "извънредно събитие", криещо заплаха за международно разпространение на една болест така, че тя да се превърне в обществен риск за здравето и в други държави. Освен това трябва да възникне и необходимост от "координирани международни усилия" за справяне с бедствието.
Решението за обявяване на международно бедствено положение в здравеопазването се взима от Комитета за извънредни ситуации - International Health Regulations (IHR). Той е съставен от международни експерти: вирусолози, епидемиолози, специалисти по ваксините. Членовете се назначават от Генералния директор на СЗО (в момента длъжността се заема от Маргарет Чан), като най-малко един от членовете на Комитета трябва да бъде представител на засегнатата от епидемията страна.
Какво следва от това?
Комитетът за извънредни ситуации преценява, дали става дума за глобална заплаха в здравеопазването и дава препоръки на засегнатите страни. Комитетът може да призове и други държави да вземат мерки за неразпространение на причинителя на заболяването и неговите преносители. Към тези мерки спадат поставянето под карантина, затваряне на границите или ограничаване на международния туризъм, какъвто беше например случаят с епидемията от ебола.
Засега СЗО не смята, че има основания за ограничаване на пътуванията или търговията. Но организацията препоръчва да бъдат поставени под наблюдение бременните жени в засегнатите държави, да се уеднакви процесът на диагностициране на вируса зика и заболяването микроцефалия, както и да се води ефикасна борба срещу комарите-преносители на вируса.
Класифицирането на вируса зика като глобална заплаха цели най-вече да привлече вниманието на специалистите по цял свят, на фармацевтичния бранш и на кредиторите. "Важна е волята, но също и финансовият стимул", заяви един от говорителите на СЗО.
Комитетът за извънредни ситуации преценява кога да бъде отменено международното бедствено положение и представя своите препоръки на генералния директор на СЗО.
Източник: Дойче веле