Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сензационна находка: Странни пришълки от Балканите

15 март 2018, 09:52 часа • 3688 прочитания

Странно деформирани черепи на жени от древността са били открити от археолозите в Бавария. Откритието представлява двойна сензация, вкл. и заради произхода на жените, които навярно са дошли от земите на днешна България.

Черепите изглеждат твърде странно – с необикновено изпъкнала челна кост. При разкопки в някои части на Бавария  археолозите са открили странно издължени черепи на хора, повечето – жени, които са от около 500-та година след Христа. Първоначално никой не знаеше нищо за произхода на тези жени. Имаше хипотеза, че хуните са донесли в Европа традицията за деформиране на черепите, тъй като в Средна Азия са открити подобни образци, отбелязва "Зюддойче Цайтунг".

Екип от антрополози и експерти по популационна генетика сега доказаха, че всичките въпросни жени са пришълки и произхождат от съвсем различен регион. „Геномният анализ сочи, че жените с деформираните черепи имат най-голямо генетично сходство с днешните жени в България и Румъния“, казва антропологът Йоахим Бургер, който е един от съавторите на публикуваната студия в специализираното списание PNAS. По този начин учените за първи път доказват наличието на женска миграция на големи разстояния и в древността.

Удължената форма на главата е била постигана, като от най-ранно детство, когато костите на черепа са били все още меки, главите на момичетата са били пристягани с платнени ленти. Подобни практики е имало също и сред коренното американско население, както и сред членовете на племето Мангбету в Конго. Много често по този начин е била подчертавана принадлежността към определен елит или родова група, обяснява антроположката Михаела Харбек, една от съавторките на студият

Жените са били уважавани от местните хора

Жените с високите чела очевидно са били на почит сред баварското население, както показват откритите гробове. „Повечето от чуждите жени се били близки в културно отношение до местните хора и са били почти асимилирани от тях“, казва археоложката Бригите Хаас-Гебхард.

Традицията на удължаване на черепите се задържа в средновековна Бавария около половин век, след което изчезва. В региона на Черно море тя явно е останала запазена по-дълго. Учените са изследвали наследствения материал на общо 41 души от Южна Германия, а в девет случая е разчетен целият геном.

„Повече от удивително е обстоятелството, че около 80 процента от древните баварци са били с руси коси и сини очи.  Такава честота днес се наблюдава само в Скандинавия. Лично аз си представях по-различно пред-алпийската популация през пети век от Новата ера“, казва Йоахим Бургер. Известно е, че в края на 5-ти век е имало постоянна миграция от Черноморския регион – най-вероятно от земите по протежението на Дунава. Ясно е също, че миграцията е била предимно женска.

След жените със странно издължените черепи на път са потеглили и други преселнички. Археолозите са открили в гробовете останки на жени от 6-и век, които произхождат от днешна Гърция и Турция. „Това е уникален пример за женска мобилност, която прехвърля мост между отдалечени културни пространства. Сигурно има и още много непознати досега феномени, които са оформили генезиса на нашите едновремешни градове и села“, заключава Йоахим Бургер, цитиран от "Зюддойче Цайтунг".

Източник: Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес