Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Наричат ни мръсни афганистанци"

13 декември 2017, 09:15 часа • 4859 прочитания

Те са бедни и без никакви права: повече от половин милион афганистански бежанци са връщани обратно от Иран и Пакистан.

Те преминават границата на тълпи: мъже, жени и деца се стичат към граничния контролен пункт, за да се регистрират. Хиляди афганистански бежанци са принудени да напуснат съседните страни Иран и Пакистан. На границата с Иран се регистрират в момента по около две хиляди завръщащи се в Афганистан - на ден. Много от тях живеят от дълго време в Иран.

Салман е един от тях. За да припечели малко пари за семейството си, преди време той е пристигнал в Иран, за да работи като надничар в една фабрика. "Един ден дойдоха полицаи, които ме изкараха навън с бой. Изгониха ме както си бях с работното облекло. Докато чакахме да ни екстрадират, ни затвориха на място, където нямаше нищо за ядене, нито за пиене", разказва младият мъж.

В Иран много афганистанци са дискриминирани. "Наричат ни "мръсни афганистанци". Полицаите късат паспортите дори на тези, които пребивават легално в Иран, обикновено с думите: "Мръсен афганистанец, какво търсиш тук?""

Завръщане от враждебен Иран

В 15 от общо 31 ирански провинции афганистанците нямат право да остават. А в много населени места дори им е забранено да влизат. Нямат достъп и до образователната система. Много афганистанци работят като надничари, но често ги завличат с парите. "Ако решат да си потърсят правата в съда, обикновено това води до незабавното им екстрадиране от страната", казва Матин Кадери, ръководител на бюро за подпомагане на бежанци в афганистанската провинция Херат.

В Международната организация за миграция (IOM) очакват общо 560 хиляди афганистанци да бъдат екстрадирани до края на 2017 от съседните страни Иран и Пакистан. За сравнение: от Германия до средата на 2017 г. са били върнати със самолети общо 245 афганистанци, а през 2016 - други 320 души. Малко под 4 хиляди души са били афганистанците, върнали се доброволно в родината си от цяла Европа през 2017 година, по данни на IOM.

Нарастваща нужда от хуманитарни помощи

Омар Маджеди помага на връщащите се бежанци, останали без документи за самоличност. Той казва, че в Афганистан тези хора се озовават пред същите проблеми, заради които са избягали: растяща несигурност и безработица. В доклад на ООН се казва, че през 2018 година в Афганистан се очаква животът на 3,3 милиона души да зависи от хуманитарни помощи.

Сред тях е и Ахмад, който наскоро е бил върнат от Иран. Там той е прекарал 12 дни в лагер за бежанци в очакване да бъде екстрадиран. "Трябваше да работя, за да изкарам пари, с които да бъдат покрити разходите по моето екстрадиране. Освободиха ме чак след като продадох телефона си", разказва той.

Към връщаните принудително от Иран и Пакистан трябва да прибавим и нарастващия брой на вътрешните бежанци. По данни на ООН, бойните действия в страната са превърнали във вътрешноафганистански бежанци повече от 360 хиляди души - само от януари до октомври т.г. В провинция Нангархар, например, има вече 1 милион вътрешни бежанци, които са настанени във временни приюти. И много от тях през зимата ще водят битка за оцеляване.

Източник: Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес