"Македония е гръцка. Само гръцка!" - скандират стотици хиляди гърци и не искат да чуят и дума за държава на име Македония. Или както казва Обеликс: "Тия римляни са луди", пише НЦЦ в ироничен коментар.
Представете си следната ситуация: отиваш при съседа си, представяш му се и установявате, че се казваш точно като него, а той започва да ти крещи, че си му откраднал името и че сега сигурно ще се опиташ да му отмъкнеш и наследството. Звучи абсурдно, нали? Но точно това се разиграва на Балканите вече повече от 30 години: спорът за името между Гърция и Македония, пише швейцарският вестник "Нойе Цюрхер Цайтунг" (НЦЦ) и припомня историческата рамка на този спор. През 1991 година Македония напусна разпадаща се Югославия. Но няколко години по-рано, през 1985-а, Гърция беше дала същото име на своята северна провинция. И двете образувания са част от историческата област Македония, обхващаща територии, които попадат в границите на днешна България и Гърция, както и на някогашна Югославия.
Одисеята
Няма нищо необичайно в това географски наименования да бъдат използвани и за обозначаването на политически единици, пише по-нататък НЦЦ и дава пример с френския департамент Жура, който се намира в съседство с едноименния швейцарски кантон. "На никого във Франция досега не му е хрумвало, че това може да доведе до предявяване на претенции към части от територията на страната", посочва изданието и продължава:
"Когато през 1991 година Македония обяви своята независимост, гърците силно се възмутиха - защото явно се възприемат като единствени наследници на всичко македонско, въпреки че идеята за приемственост и неразривна връзка между античните македонци и днешните гърци очевидно е просто една идеологическа конструкция", коментира швейцарското издание.
Макар че Скопие не предявява никакви териториални претенции, още през 1994-1995 година Гърция наложи икономическо ембарго на съседката си с цел да я принуди да промени името си. В крайна сметка беше намерено временно компромисно решение: Македония официално се нарича Бивша югославска република Македония (БЮРМ), което определено не е най-хубавото име на света. Но на гърците и това не им беше достатъчно - заради спора за името те блокират приема на Македония в НАТО и в ЕС. Македонците реагираха на всичко това с гняв и силно раздразнение, което в крайна сметка доведе до абсурдния бум на кичозни паметници, представящи Александър Велики като праотец на всички македонци, пише швейцарското издание.
Или както казва Обеликс...
Откакто обаче Македония си има ново правителство, тонът осезаемо се промени - новият кабинет в Скопие реши да поуспокои гърците, като преименува магистралата към Гърция и международното летище в Скопие, които досега носеха името Александър Македонски. Освен това на срещата си в Давос правителствените ръководители на двете съседни държави постигнаха важен компромис: географското понятие "Северна Македония" или "Горна Македония" изглежда е приемливо и за двете страни. Но за много гърци това не е достатъчно - и затова настояват съседите им да се откажат напълно от името Македония. Предлагат например страната да се нарече Скопие, македонците да станат скопчани, а езикът им - скопски. Стотици хиляди гърци протестираха през последните седмици в подкрепа на тази идея и срещу "кражбата на името". И скандираха в един глас: "Македония е гръцка. Само гръцка!". Или както казва Обеликс: "Тия римляни са луди!".
Източник: Дойче веле