Много от възрастните хора в Индия са изоставени от всички. Дори семействата им не се грижат за тях, защото традицията била такава. Индия се превръща в страна, която обръща внимание главно на младите и преуспяващите.
Още: Лейбъристите в Австралия печелят убедително парламентарните избори
Още: Виктор Орбан – обичаният и мразеният
Недалеч от град Мангалор в югозападната част на Индия се намира старческият дом "Абхая Асмаря". Тук живеят възрастни индийци и индийки, които няма къде да отидат. Бедни хора, които са отритнати от близките си. Старческият дом е спасението за тези хора, които иначе биха се оказали на улицата – без здравна помощ и подкрепа. А в дома от време на време идват лекари. По-тежките случаи се изпращат в близката болница.
В „Абхая Асмаря" възрастните хора спазват стриктен график - всичко се случва в предварително определен час. Като цяло домът е нелошо място. Макар че надали някой от обитателите му истински е искал да прекара старините си точно тук. Много от възрастните индийци обаче нямат друг изход и би трябвало да са щастливи, че поне имат покрив над главите си, защото много техни връстници нямат и това.
Изоставени и от държавата
Още: Жълт картон: Руснаците не искат да работят по-дълго
Още: Словакия: Мръсната битка за нивите
"Индия не е за възрастни хора", казва Матю Чериан, директор на най-голямата индийска неправителствена организация HelpAgeIndia, която полага грижи за възрастните хора. Според него, Индия се превръща все повече в страна, която откликва само на нуждите на младите и образованите. Макара че делът на хората, които са над 60 години, непрестанно расте. Според Индийския институт за медицински науки AIIMS, през 2050 година 320 милиона от индийците ще са на над 60 години. Това отговаря на една пета от населението на страната. Днес 120 милиона индийци са на възраст над 60 години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Проблемът: в Индия не съществуват почти никакви форми на социално осигуряване за старини. Едва 1,6% от възрастните хора в страната – а това са най-бедните от бедните - получават нещо като държавна пенсия, обяснява Чериан. Добрите намерения за подкрепа и грижи за старите хора съществуват само на хартия, казва той и добавя, че осъществяването им в такава гъстонаселена страна като Индия би отнело доста време.
Забравете за сплотеното индийско семейство!
Много от възрастните хора в Индия са не само бедни. Често те стават жертва на лошо, дори брутално отношение - в много от случаите от страна на собствените си роднини, казва Шри Шреенат Хедже, директор на старческия дом "Абхая Асмаря". Според изследване на HelpAgeIndia, 50% от възрастните индийци са преживели поне веднъж физическо или вербално насилие и то от страна на собствените си роднини.
Още: Скандалът с Фолксваген, Ауди и сие: Кой ще е следващият арестуван?
Още: Хората в Русия си мислеха, че покрай Световното ще забогатеят
"Моделът на голямото и сплотено индийско семейство, който съществуваше поколения наред, днес вече не функционира", обяснява Хедже. Това е и една от причините, поради които страната се нуждае от все повече старчески домове. По данни на HelpAgeIndia, едва 220.000 индийци живеят в държавните старчески домове. В страната има и частни домове, но възрастните индийци, които могат да си ги позволят, са твърде малко и продължават да намаляват.
Здравеопазването: пълна катастрофа за старите хора
В Индия не само животът в старчески дом се оказва лукс. Лукс е и това да имаш здравна осигуровка. Едва преди десет години в страната е въведена специална здравна осигуровка за най-бедните хора. По настояване на HelpAgeIndia, от април 2016 тя вече обхваща и възрастните индийци. "Иска ни се повече възрастни индийци да се възползват от тази осигуровка", казва Джайн Нишант от Германското дружество за международно сътрудничество в Делхи. Много от тях обаче въобще не знаят за съществуването ѝ, тъй като делът на неграмотните сред старите хора в Индия е особено висок.
Според проф. Прабха Адхикари от медицинския колеж в Мангалор, възрастните хора са изправени и пред още един голям проблем: страната изпитва остър недостиг на медицински кадри, специализирани в областта на грижите за възрастни хора. Проф. Адхикари е един от малкото останали гериатри в Индия. В цялата страна има едва шест преподавателски места по специалността гериатрия. Само четири от медицинските университети в Индия предлагат тази специалност. Една от причините за това е, че останалите лекари - например специалистите по вътрешни болести - печелят много по-добре.
Културните традиции
Но дори и да имаше повече гериатри в Индия, проблемите с медицинското обслужване на възрастните хора нямаше да бъдат решени. Защото и болногледачите са твърде малко. Д-р Моханрай Рай преди време е открил частната фирма за болногледачи "Home Care". Той казва, че това е сравнително нова бизнес идея за Индия, която - поради голямата нужда - ще става все по-доходоносна.
Д-р Рай споделя, че вече има много клиенти - богати семейства, които искат да наемат болногледач за възрастните си родини. Той обаче изпитва сериозни трудности при набирането на персонал. "Налага ми се да пътувам надалеч - до райони, в които безработицата е много висока, за да намеря хора, желаещи да работят при мен като болногледачи", разказва той. Причината: в Индия никой не иска да полага грижи за чужди хора. Това било несъвместимо с принципите на индийската култура, обяснява д-р Рай.
Източник: Дойче веле