Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Американската "столица на бежанците"

25 октомври 2017, 09:29 часа • 3149 прочитания

Ланкастър в щата Пенсилвания е известен по цял свят със своята общност на амишите. Напоследък обаче се прочу и с друго: наричат го "американската столица на бежанците". Ето защо:

Наричат Ланкастър "американската столица на бежанците". От 2013 година до днес окръг Ланкастър, чието население наброява не повече от половин милион души, е приел над 1 300 бежанци. За сравнение - окръг Ориндж, щата Калифорния, е приел приблизително същия брой бежанци, но при цели 3,2 милиона жители.

Според кмета на Ланкастър Рик Грей, толерантността и културата на гостоприемството са заложени в гените на града: "Свободата на вероизповеданията е фундаментът, върху който е изграден щатът Пенсилвания. Като прибавим и традициите на амишите, които са най-известната религиозна общност в окръг Ланкастър, това ни прави едно от най-толерантните места в цялата страна", казва Грей.

Там бежанците са добре дошли

Ланкастър е основан през 18 век с едничката цел да предостави на амишите и менонитите място, където да могат свободно да упражняват вероизповеданието си. "Тогава те са бягали, защото са били преследвани - подобно на всички тези бежанци днес. Това обяснява и гостоприемството на местните хора", казва Стефани Громек от Church World Service (CWS) - една от общо девет институции в САЩ, отговарящи за преселването на хора.

"Целият град подкрепя бежанците, показва им, че са добре дошли - независимо от вярата им. Това важи в особена степен за амишите", казва пастор Дейвид Бейлър от местното църковно настоятелство. А Стефани Громек от CWS добавя: "Повечето членове на амишката общност са земеделци - живеят в покрайнините на града, където обработват нивите си. В същото време обаче много от тях участват активно в живота на Ланкастър. Често те яхват каруците си и пристигат в града, за да дадат своя принос в услията по посрещането и настаняването на бежанците. Не се интересуват от политика, но подпомагат с каквото могат нашата работа", обяснява Громек.

"Дават ни повече, отколкото взимат"

Но и самите бежанци са благословия за местните хора. Рода Чарлс от менонитската църква е убедена, че чужденците са съживили района. А съпругът ѝ Джонатан Чарлс допълва: "Опитваме се да покажем на света, че бежанците ни дават повече, отколкото взимат. Те са живецът на нашата общност".

Но политическият обрат в САЩ не вещае нищо добро, смятат много от местните хора. Усилията на президента Тръмп да ограничи притока на бежанци в САЩ неизменно ще оставят следи и в Ланкастър, убеден е Джонатан Чарлс: "Ние определено не сме очаровани от новия ни президент. Откакто Тръмп влезе в Белия дом, тук вече не идват нови бежанци. Тепърва ще усещаме последиците от тази политика. Но че ще има последици - в това съм напълно убеден", казва Джонатан Чарлс.

Кметът на Ланкастър Рик Грей споделя тези тревоги: "Някои от бежанците, с които разговарям, ми казват, че се страхуват от това, което се случва в момента в САЩ. Защото, както споделят, вече са преживели сходни неща в родните им страни. Много се надявам, че няма да се окажат прави", казва кметът на Ланкастър.

Източник: Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес