Предварителните проучвания относно множество умрели през 2022 година тюлени, чиито тела бяха изхвърлени по бреговете на Каспийско море, показват, че животните са били заразени с високопатогенен птичи грип H5N1. В същото време е твърде рано да се заключи, че именно вирусът е причинил смъртта, изследванията продължават. Това каза Алимурад Гаджиев, директор на Института по екология и устойчиво развитие на Дагестанския държавен университет.
"Специалисти от Института по екология и устойчиво развитие, заедно с колеги от Изследователския институт по вирусология и експерти от фондация "Компас", взеха тъканни проби от мъртви тюлени през декември 2022 година, за да определят причините за смъртта. Днес, въз основа на първите резултати, можем да кажем, че пробите са положителни за птичи грип", заяви ученият.
"Смятаме, че това може да се случи с каспийския тюлен, тъй като има доказателства, че има огнище на този щам по целия свят. Той убива животни, включително морски бозайници. Дори мечките в Аляска умират от птичи грип. Интегрираната програма за мониторинг на тюлените, разработена от нашия институт съвместно с Compass, ще даде възможност за задълбочено проучване на ситуацията и определяне на надеждните причини за смърт през пролетта", добави екологът.
Съобщението за думите на Гаджиев може да бъде намерено на сайта на Дагестанския държавен университет. Крайно интересно обаче е друго - че новината за това се е появила в контролираната от Кремъл руска държавна информационна агенция ТАСС според редица други източници, например изданието "Ето Кавказ". В ТАСС обаче екипът на Actualno.com не можа да открие и думичка за това - има новина от 23 януари, която гласи точно противоположното на съобщението от Дагестанския университет, а именно - че не били открити никакви патогени на инфекциозни заболявания при взетите проби.
В друга държавна руска агенция т.е. контролирана от Кремъл - "Интерфакс", също би трябвало новината да е съобщена, но екипът на Actualno.com не я откри.
Тюлените в Каспийско море са вписани в Червената книга на Руската федерация като застрашен животински вид.