Руският министър на отбраната Сергей Шойгу отново се показва по телевизията. В публичното пространство той не се беше появявал от началото на въоръжения бунт на частната армия "Вагнер" и Евгений Пригожин срещу него. Руските медии излъчиха кадри с Шойгу чак на 26 юни сутринта от предполагаемата зона на военните действия в Украйна, както и същия ден вечерта от среща на Путин с представители на силите за сигурност. Самият военен министър обаче така и не коментира опита за метеж.
Експерт: Обвиненията на Пригожин се отнасят и за Путин
"Когато беше министър на извънредните ситуации, той много обичаше да се появява на мястото на бедствието и да казва, че той командва. И така да печели точки", коментира професор Брайън Тейлър, експерт по Русия в Университета Сиракуза, Ню Йорк. "Но когато стане въпрос за катастрофа, за която е отговорен, той наистина не желае да се показва публично, а работи зад кулисите с Путин и други, за да се опита да укрепи положението си."
Конфликтът между Пригожин и ръководството на руското военно министерство се развива от няколко месеца. Първоначално основателят на Частната военна компания (ЧВК) "Вагнер" Евгений Пригожин обвини Шойгу и началника на Генералния щаб Валерий Герасимов за липсата на боеприпаси в боевете за Бахмут. Министерство на отбраната отрече това, а Шойгу така и не се включи лично в междуособиците. Според Тейлър много от обвиненията на Пригожин всъщност касаят Владимир Путин, започнал войната под измислен претекст.
Защо Шойгу не може да бъде уволнен бързо?
Президентът има два варианта - той може да уволни Шойгу или да го остави на поста. Тейлър отбелязва, че голяма част от онова, което военният министър е говорил на Путин за армията, се е оказало невярно и би било логично той да напусне. Но това е станало очевидно още преди година - веднага след инвазията.
Руският президент не може да уволни бързо военния министър, смятат експертите. Причината е, че това би било признак на слабост. Брайън Тейлър смята, че ако Путин уволни Шойгу, този ход би изглеждал сякаш той отстъпва пред човек, когото по-рано е обявил за предател и който е оглавил въоръжен бунт.
Фабиан Буркхард, експерт по Русия в Университета Регенсбург, е съгласен с него. "Дори ако непопулярността на Шойгу е достигнала високи стойности, включително и в армията, възможно е да има добри аргументи за изчакване с решението за оставка", посочва Буркхард.
Путин не обича да отстранява тези, които смята за свои хора, казват експертите. А Шойгу, както показва неговата биография, е особен случай.
Много повече от министър
68-годишният Сергей Шойгу идва от средите на обезпечената съветска комунистическа номенклатура. Баща му е бил секретар на областния комитет на партията в Тува. Завършилият строително инженерство Шойгу прави бърза кариера и още като млад ръководи големи строителни проекти. Мести се в Москва в последните години на СССР, където основава и ръководи спасителната служба, която по-късно става Министерство на извънредните ситуации. Шойгу я ръководи близо 20 години. В края на 1990-те години той е смятан за най-популярния министър. Тогава оглавява новата прокремълска партия "Единство", предшественичка на "Единна Русия", на изборите за Думата. А на изборите през 2021 година той беше водач на партийната листа като министър на отбраната.
През 2012 г., веднага след като Путин замени премиерския пост с президентския, Шойгу стана губернатор на Московска област. Само няколко месеца по-късно той вече беше министър на отбраната и започна реформи в системата. Скоро след това руската армия се завърна към съветската практика за внезапни проверки на бойната готовност.
През пролетта и есента на 2021 г., малко преди Русия да започне да трупа войски по границата с Украйна, президентът и министърът на отбраната се уединиха в тайгата. Фотосесиите от техните пътувания демонстрираха специалните отношения между Путин и Шойгу.
Как ще повлияе това на войната?
Какво следва оттук нататък? Путин е изправен пред труден избор, смята Тейлър. Отстраняването на Шойгу би било проява на слабост, но оставането му на поста може да означава, че в армията ще се натрупа недоволство от политическото ѝ ръководство. Тейлър обяснява, че не би се изненадал, ако руският президент замени Шойгу след няколко седмици. Според експерта обаче той няма да го унижава и ще му намери почетна длъжност - сенаторска например.
Последиците от бунта "биха могли да бъдат от полза за Украйна", коментира Тейлър. Отговорът на руската армия на украинската контраофанзива може да бъде по-слабо организиран, а моралът ѝ би бил отслабен. Тейлър обаче отбелязва, че боевете не са спирали, докато е траел опитът за метеж и не бива да се очаква руски срив на фронта.
Източник: Дойче веле
Още: Путин никога не е притежавал всемогъщество