Не желаем приток на руснаци към Латвия, казва пред ДВ латвийският президент Егилс Левитс. "Защото именно руското общество е длъжно да прекрати тази агресия." Ето целият разговор с него:
Още: Руски дронове атакуваха украинския град Запорожие
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"
ДВ: Господин президент, Германия реши да изпрати на Украйна бойни танкове "Леопард-2". Ще благодарите ли и Вие на канцлера Олаф Шолц?
Егилс Левитс: Разбира се. Всички съюзници от НАТО приветстват това решение. Аз го смятам за правилно, защото сигурността на Европа е под заплаха.
ДВ: Върху Германия беше оказано силно влияние от вън, включително и от Балтийските страни. Защо?
Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план
Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието
Егил Левитс: Защото смятаме, че е необходимо да защитим Украйна - това е единственият начин да защитим Европа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
ДВ: Но в Европа, и особено в Германия, има доста хора, които се обявяват против оръжейните доставки за Украйна. Един от главните им аргументи: Европа все повече се замесвала във войната. Вие самият разбирате ли тази критика?
Егил Левитс: Такава критика е неоснователна, защото тази война произтича от Русия, а не от НАТО, не от Европа, не от Германия или Латвия. Наш дълг е да защитим държавите си.
ДВ: Според критиците доставката на танкове прекрачва червената линия и може да провокира Русия да предприеме ответни действия срещу Запада.
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Егил Левитс: Не мисля, че в този контекст е уместно да се говори за "червени линии". Защото Русия вече прекрачи червената линия, нападайки Украйна - една суверенна и демократична страна. (…) Ако разрешим на Русия да извлече полза от своята агресия, това ще бъде покана към нея да продължава нататък. А също и покана към други страни да нападнат, примерно, съседите си.
ДВ: Дмитрий Медведев каза, че една ядрена държава не може да загуби. А Русия е ядрена свръхдържава. Не се ли тревожите от опасността от ядрена война в центъра на Европа?
Егил Левитс: Ние нямаме ядрено оръжие. Повечето европейски държави също нямат ядрено оръжие. Такова имат Съединените американски щати. И президентът Байдън вече каза, че използването на ядрено оръжие от Русия в Украйна ще бъде катастрофа за Русия.
ДВ: Заедно с другите балтийски държави и Вашата страна не само затвори границите си за руснаци (макар и не за всички - за повечето), но и недвусмислено отказва да приема бягащите от военна служба. Но тези хора бягат от мобилизация, ако не и от смърт. Защо не ги пускате в страната?
Егил Левитс: Затворихме границата за руски туристи. Когато има истински бежанци, ние - разбира се - разглеждаме молбите им. Но в момента, когато руски войници убиват украинци, на фона на ситуацията в Европа, ние не желаем тук да пристигат руски туристи.
ДВ: А готови ли сте да приемате руснаци, които бягат от военна служба?
Егил Левитс: Не желаем приток на руснаци насам, към Латвия. Защото именно руското общество е длъжно да прекрати тази агресия.
ДВ: Този аргумент се чува все по-често. Но в действителност хората, които открито протестират против войната в Русия, рискуват своята свобода и безопасност. Срещу тях са заведени стотици дела заради това, което в Русия наричат "дискредитиране на въоръжените сили". Някои вече бяха вкарани в затвора. Нима още руснаци трябва да отидат зад решетките?
Егил Левитс: Разбира се, ние ще разглеждаме всеки отделен случай. Но страна като Германия например приема руски емигранти, за тях си струва да се насочат към Германия.
ДВ: Но не и към Латвия?
Егил Левитс: Ние тук вече имаме руско население.
ДВ: Още преди масираното нахлуване на Русия в Украйна балтийските държави предупреждаваха за възможна руска агресия, особено след анексирането на Крим. Не мислите ли, че Западна Европа и западните страни не ви възприемаха съвсем насериозно?
Егил Левитс: Това е сериозна грешка на западните политици. Тя автоматично доведе до масираното нахлуване в Украйна. Ние знаем, че е пряко следствие и по тази причина настояваме за реална подкрепа за Украйна, за да може тя този път да се защити.
ДВ: Смятате ли, че сега балтийските държави и тяхната сигурност са станали по-важни за НАТО?
Егил Левитс: Разбира се, всички ние в Европа сега мислим повече за защитата си, защото имаме един агресивен съсед. А когато имаме агресивен съсед, съвсем естествено е да повишаваме своята отбранителна способност.