Три държави - Франция, Обединеното кралство и Германия изпратиха писмо до Съвета за сигурност на ООН, в което повдигнаха въпроса за възможността да се използва механизмът за санкции срещу Иран. Идеята е, че по този начин може да се попречи на Техеран да развива ядрената си програма и да се осуетят планове за нови разработки в тази сфера в бъдеще, предаде Франс прес.
"Трите страни остават ангажирани с дипломатическо решение на иранския ядрен въпрос. Но потвърждаваме решимостта си да използваме всички дипломатически инструменти, за да попречим на Иран да се сдобие с ядрено оръжие, включително използването на механизма за възобновяване на санкциите, ако е необходимо", се казва също в писмото, което е изпратено на 6 декември.
Още: Иран: Страх и объркване от краха на Асад
Каква е предисторията
През 2015 г. Иран постигна споразумение с Франция, Германия, Обединеното кралство, Китай, Русия и САЩ за ограничения на ядрената си програма в рамки. В замяна на това текстът предвиждаше облекчаване на международните санкции срещу Техеран. Въпреки че според Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Иран изпълнява договорката, през 2018 г. тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп едностранно прекрати участието на Вашингтон в споразумението и върна тежките санкции срещу Техеран.
В отговор на това Иран значително увеличи запасите си от обогатен уран и повиши чистота на материала близо до необходимата за създаване на атомно оръжие.
Още: Вашингтон: Асад падна заради отслабването на Русия и Иран и натиска на САЩ
„Наближава критичен момент за споразумението през следващата година. Иран трябва да забави ядрената си програма, за да създаде политическа среда, благоприятстваща значим напредък и решение чрез преговори“, настояват Франция, Германия и Обединеното кралство в писмото си до Съвета за сигурност на ООН.
Срокът на споразумението изтича догодина
Срокът на действие на споразумението, постигнато през 2015 г., изтича през октомври следващата година.
Идната седмица се очаква Съветът за сигурност на ООН да обсъди иранския ядрен въпрос.
Съвсем неотдавна, в края на ноември представители на трите европейски страни и Иран се срещнаха в Женева и се договориха да продължат диалога.
Техеран защитава правото да използва ядрена енергия за граждански цели, по-специално за производство на енергия, но отрича да иска да се сдобие с атомна бомба, както подозират западните страни.