Сърбия не е налагала санкции срещу Русия, поддържала е отношения на високо ниво с тази страна и е засилила отношенията си с Китай, което повдига въпроси относно нейната стратегическа посока.
Още: Хърватия може да увеличи средствата за отбрана
Още: "166 000 ранени и болни": Радио "Свобода" публикува база данни на руското военно министерство
Това е констатацията на проектодоклад на Европейската комисия за напредъка на Сърбия за членство в Европейския съюз.
Докладът още не е публикуван
Официалният документ ще бъде публикуван утре и в него ще бъде оценен напредъкът на Сърбия в реформите, съобщават македонските медии, като става ясно, че достъп до доклада е имала Хърватската информационна агенция - HINA.
Докладът идва на фона на четиридневното пътуване от миналата седмица на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен до Западните Балкани.
Още: В Берлин: Мъж е тежко ранен в Мемориала на Холокоста
Още: Джей Ди Ванс разкритикува законите за свободата на словото в Германия
Пътувайки до шестте столици, тя се срещна с лидерите на Албания, Северна Македония, Босна и Херцеговина, Сърбия, Косово и Черна гора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Newsweek: Тръмп е дал 21 дни на ЕС да одобри капитулацията на Киев
Още: Китайски войски в Украйна? Изглеждаше немислимо, но само доскоро
Припомняме, че в Белград фон дер Лайен заяви, че Сърбия е сред най-напредналите по пътя за ЕС, но също така тя отказа да се среще със сръбския премиер, тъй като се срещнал с руски министър. ОЩЕ: Срещнал се с руски министър: Фон дер Лайен отказа разговор със сръбския премиер
Близостта на Сърбия с Русия
"Сърбия все още не спазва никакви ограничителни мерки срещу Руската федерация, нито повечето от изявленията на върховния представител по този въпрос. Тя поддържа отношения на високо ниво с Руската федерация“, се казва в проектодокладите за Сърбия.
"Освен Русия, Сърбия не прие редица други изявления на върховния представител от страна на ЕС и ограничителни мерки спрямо Китай, Беларус, Иран, Северна Корея и Венецуела. Освен това са зачестили полетите до Русия", се посочва още в документа.
Още: Лекар за папата: Животът му е извън опасност, той дори се шегува
Още: На среща на министрите на отбраната: Европа обсъжда отново подкрепата за Украйна
В него се отчита, че Сърбия продължава да си сътрудничи с ЕС в усилията за предоставяне на финансова и хуманитарна помощ на Украйна. ОЩЕ: Сръбски министър: Сърбия никога няма да стане член на НАТО
Какво още липсва на Белград?
Сърбия също трябва да се справи по-добре в случаите на военни престъпления. Става въпрос за повече от 1700 случая, които чакат обработка. Проблемът с изчезналите лица от конфликта от 90-те години на миналия век остава нерешен, като 7608 души все още са в неизвестност, пише македонската медия "Телма".
В доклада се споменава и необходимостта от хармонизиране на визовата политика на Сърбия с ЕС, особено за намаляване на натиска от нелегалните мигранти. ОЩЕ: Фон дер Лайен: Сърбия е сред най-напредналите по пътя към ЕС