Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Закана Джонсън да иде на съд, ако не се съобрази с шанса за ново удължаване на Brexit

07 септември 2019, 18:00 часа • 6286 прочитания

Британски депутати, сред които и изгонените от Консервативната партия, подготвят съдебно дело, ако премиерът Борис Джонсън откаже да поиска отлагане на Brexit, съобщава БГНЕС.

Още: Кипър прие своя Бюджет 2025

Още: Европа подготвя спешно сценарий за Украйна преди завръщането на Тръмп

Законът, изискващ премиерът Джонсън да поиска удължаване на датата, в която Лондон ще напусне ЕС, трябва да получи одобрението на кралицата, след като беше гласуван и от двете камари на парламента. Но министър-председателят заяви, че "по-добре да бъде мъртъв в канавка, отколкото да поиска отлагане".

Сега депутатите се подготвят заедно с екип юристи за съдебно дело, за да бъде наложен принудително законът в случай на необходимост. Въпреки че правителството вече каза, че ще се съобрази със закона, Борис Джонсън заяви, че той го задължава само "на теория" да пише на Брюксел с искане за отлагане на датата на Brexit.

The Daily Telegraph съобщи, че премиерът е заявил, че "искането за още едно удължаване е нещо, което аз никога няма да направя", с което е подсилил спекулациите, че ще се опита да намери вратичка.

Още: Рязък скок на респираторните заболявания в Европа преди празниците

Още: Обичайно: Руска петролна рафинерия гори след атака с 30 дрона и 3 ракети (ВИДЕО)

Какви са възможностите пред Борис Джонсън?

1. Да пренебрегне закона – Борис Джонсън заяви, че няма да съобрази с инструкциите на парламента и да поиска удължаване на чл. 50. Но ако не намери вратичка в закона, това може да го доведе в съда и да раздели още повече партията му

2. Да подаде оставка – Борис Джонсън може да подаде оставка в тактически ход да се върне отново, като позволи на лидера на опозицията Джереми Корбин да отиде в Брюксел и да поиска удължаване, преди да се съгласи на предсрочни избори, които Джонсън се надява, че ще спечели. Анализатори обаче отбелязват, че това е рисковано и няма гаранция, че кралица Елизабет II ще номинира Корбин за временен лидер. Тактиката може и да се провали, ако избирателите дадат доверието си на Лейбъристите.

3. Друг закон – премиерът може да се опита да си осигури предсрочни избори, като прокара „закон от един ред“, в който се казва, че ще има избори, въпреки предишното решение на парламента. Тогава ще е необходимо обикновено мнозинство за приемането му, но има и риск депутатите да приемат поправки, които променят датата на изборите

Още: "Тефлоновият Марк": Рюте пристига у нас като генерален секретар на НАТО

Още: Още шест деца бяха върнати от окупираните територии в Херсонска област

4. Вето от ЕС – ако премиерът е принуден да иде обратно в Брюксел за да иска удължаване на датата за напускане, няма гаранция, че ЕС ще приеме искането му. Всички 27 държави-членки на ЕС трябва да са съгласни на това, така че просто Борис Джонсън трябва да убеди една от държавите да наложи вето.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес