Медици в две болници в Барселона оперираха двама тийнейджъри с вродени сърдечни заболявания за първи път с модернизирани роботизирани техники.
Досега този тип процедура при млади пациенти включва операция на открито сърце, което означава, че хирургът трябва да направи разрез в гърдите на пациента, съобщава Euronews. Роботизираната сърдечна хирургия от друга страна е по-малко инвазивна (проникваща в органа), намалява времето за следоперативно възстановяване и естетическото въздействие. Лекарите правят малки разрези в гръдния кош на пациента, което им позволява да вмъкнат камера в сърцето, за да видят хирургическата област и кои инструменти са необходими за извършване на операции. Миналата година испански лекари завършиха първата в света белодробна трансплантация, извършена изцяло от робот, която вече не изисква счупване на ребрата на пациента.
Още: Спасиха 73-годишен мъж с уникална за страната ни операция
Възстановяват се функциите на сърцето
Роботизираните сърдечни операции са ограничени до размера и възрастта на децата, тъй като използваните инструменти са предназначени за възрастни, при които те обикновено се използват. Ако е успешна, хирургическата интервенция често може да възстановят повечето или всички нормални функции на сърцето. Лекарите от болница Sant Joan de Déu Barcelona и Hospital Clínic Barcelona казват, че това е причината да създадат център за вродени сърдечни заболявания, за да предоставят съвместни грижи през всички етапи от живота на деца, родени със сърдечна малформация.
Екипът от 23 професионалисти включва сърдечно-съдови хирурзи, кардиолози, педиатри и анестезиолози. В новия съвместен център са оперирани общо пет деца. Първото дете, на 6 години, имало тумор на сърцето, който трябвало да бъде отстранен.
Вроденото сърдечно заболяване (ВСЗ) се отнася до един или повече проблеми със сърдечната структура, които са от раждането. Тези аномалии възникват, когато сърцето или кръвоносните съдове не се оформят правилно в утробата. ВСЗ е едно от най-често диагностицираните вродени разстройства, засягащо приблизително 1% от живородените по света. В повечето случаи не се установява очевидна причина.
Още: Иновация в медицината: Нов вид пейсмейкър спасява животи