Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За по-големи икономии: ЕК насърчава ремонта на уреди

22 март 2023, 16:06 часа • 1101 прочитания

Европейската комисия предложи правила за насърчаване на ремонта на стоки, като целта ѝ е да се постигнат икономии за потребителите и да се подкрепят целите на Европейския зелен пакт. Друг от мотивите на ЕК е да се намалят отпадъците.

С предложението ремонтите на уреди ще станат по-лесни и по-икономически изгодни за потребителите в сравнение със замяната на стоки, предаде пресслужбата на ЕК.

Целта е освен това да се гарантира, че повече продукти се ремонтират в рамките на законоустановената гаранция и че потребителите разполагат с по-лесни и по-евтини възможности за ремонт на продукти, които са технически ремонтируеми - като прахосмукачките, а съвсем скоро и таблетите и смартфоните. Става въпрос за периода, когато законоустановената гаранция е изтекла или когато стоката вече не функционира поради амортизация.

С предложенията на ЕК търговците ще са длъжни да поправят уредите, а да предлагат замяната им с нови само ако това е по-евтино. Така ще се предотврати изхвърлянето на 35 млн. тона уреди, които подлежат на поправка, а на потребителите ще бъдат спестени 12 млрд. евро годишно от покупката на нови, отчитат от Комисията.

За произвеждането на изхвърляните уреди, които могат да бъдат ремонтирани, се отделят 261 милиона тона замърсяващи газове. Суровините в тях са 30 милиона тона и има разходи за рециклирането им и повторна употреба. Отделно има разходи за добива на нови суровини и производството на нови уреди на мястото на такива, които могат да работят още време, вместо да се хвърлят на боклука.

Според Еврокомисията това ще доведе до развиването на нови бизнес модели и ще бъдат подкрепени онези, които предлагат поправки.

Данните показват, че 77% от гражданите на ЕС чувстват лична отговорност към опазването на околната среда. ЕК предлага потребителите да имат достъп до онлайн списък на работилниците, където изделията им може да бъдат поправени.

Европейската комисия предложи също така да се въведе единен европейски етикет за стоките, произведени природосъобразно, или които не замърсяват околната среда. Според Брюксел вече етикетие на стоки като "безвредно за океана масло срещу слънчево изгаряне", "блуза от преработена пластмаса" или "опаковка от 30 на сто преработена пластмаса" ще може да се поставят само ако са изработени в ЕС.

Според новите изисквания - твърденията върху етикетите трябва да бъдат научно доказани и проверени. Една от целите е да се повиши доверието на потребителите, които засега често са объркани и подвеждани от етикетите. Над 53% от тях били подвеждащи, според данни на ЕК от 2020 г.

ОЩЕ: ЕС ще позволи автомобилите с ДВГ и след 2035 г.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес