Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Възстановяването на туризма в ЕС - мисия с много неизвестни

28 април 2020, 13:00 часа • 3787 прочитания

Девет държави подадоха съвместна декларация с искане ЕС да разработи план за възстановяване на туристическия сектор.

Още: Гърция дава ракети за ПВО на Украйна

Още: Мъск пак призова да се гласува за "Алтернатива за Германия"

По-рано министрите на туризма на Испания, Франция, Италия, Португалия, Гърция, Малта, Кипър, Румъния и България проведоха преговори онлайн за разработване на обща позиция, за която съобщи и по-рано министър Николина Ангелкова.

Инициатор на декларацията беше Испания, като текстът съдържа три основни пункта:

- Създаване на еднакви протоколи за осигуряване на безопасно пътуване;

Още: Копнеех за нея, но мислех, че никога няма да ме вземе: Олаф Шолц откровено за жена си (СНИМКИ)

Още: В Европа започна блокиране на руски пропагандни канали

- Внимание върху специфичните проблеми на най-засегнатите страни и територии - отдалечени региони и острови;

- Набиране на необходимите средства за подпомагане на компаниите и служителите в туристическия сектор.

„ЕС трябва да подкрепи тази стратегия чрез програмата SURE на Европейската комисия и Фонда на Европейската инвестиционна банка. Освен това ЕС трябва да набере средства, за да помогне на компаниите в туристическия сектор да останат конкурентоспособни в нова и променяща се среда“, заяви испанският министър на туризма Мария Рейес Марото. Тя отбеляза и необходимостта от оказване на помощ на въздушните превозвачи като „ключов сектор за туризма“, пише БГНЕС.

"Безопасността на движението трябва да бъде гарантирана, както и доверието на пътниците. Необходимо е да има еднакви и общи мерки за сигурност за страните членки на европейско ниво, което ще осигури безопасно и безболезнено пътуване", добави Марото.

Още: „Газпром“ спира износа на газ за Молдова от 1 януари

Още: ЕС иска бързо и независимо разследване на самолетната катастрофа 

"За да възстановим успешно туризма, се нуждаем от сътрудничество и координация между страните членки. Заедно можем да го превърнем в ключов сектор за икономическото възстановяване след COVID-19", каза министърът.

Припомняме, че туризмът представлява 10% от БВП на ЕС и осигурява 12% работни места. Миналата година в страните от ЕС бяха регистрирани 562 милиона международни пребивавания.

Ситуацията у нас

Голяма част от хотелиерите и ресторантьорите няма да отворят обектите, ако не се публикуват ясни и точни правила за работата им в условията на COVID-19. Това каза в ефира на радио „Фокус“ Георги Николчев, председател на Асоциацията на собствениците в туризма. Според него няма визия, която да отговори какво ще стане през настоящия летен сезон. Хотелиерите са обезпокоени, че няма правила как и какво ще се случва. 

„Как ще се почива, дали ще се ползва пълният капацитет на местата за настаняване, в ресторантите какви ще бъдат разстоянията между клиентите, колко човека ще трябва да сядат на маса, какви ще бъдат хигиенните изисквания? Нещата са много-много пространни и смятам, че Министерството на туризма трябва да работи много сериозно в тази насока и веднага да представи правила, защото не се знае какво ще стане, ако се появи един заразен в хотел или ресторант. Няма яснота дали този ресторант ще бъде затворен или ще бъдат наложени ограничителни мерки върху него“, подчерта Георги Николчев. 

Председателят на Асоциацията на собствениците в туризма допълни, че за предстоящия летен туристически сезон хотелиерите ще разчитат основно на туристи от България.

По-рано министър Николина Ангелкова подчерта на брифинг в Министерски съвет, че се планира от първи юли да стартира летен сезон. Надяваме се и работим в тази посока. Сега е редно да помогнем на нашата страна като изберем България за своята късна почивка, отбеляза Ангелкова.

Какви мерки още предприема страната ни за летен сезон 2020, четете в този материал.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес