Овладяването на миграционния поток от Африка към Европейския съюз се превърна в най-голямото предизвикателство за Стария континет през последните няколко години. Поредната многонационална среща по темата беше организирана от френския президент Еманюел Макрон, като на нея присъстваха както европейски, така и африкански лидери – конкретно премиерите на Нигер, Чад и Либия.
Какво се случи в Париж, където "големите четири в Европа" - Германия, Франция, Италия и Испания, потърсиха разбирателство с африканските държави? Резултатът е недотам твърдо споразумение за по-сериозен контрол по границите на държавите в Северна Африка, откъдето в ЕС идват милиони мигранти – главно през Италия, пишат The Guardian и Politico. Срещата завърши и без твърд ангажимент за повече финансова помощ за държави, които поемат повече мигранти и бежанци.
По думите на Еманюел Макрон е постигнато споразумение Франция, Германия, Испания и Италия да помогнат на Чад и Нигер да засилят контрола по границите си. Маркон припомни и гледната си точка, че ЕС трябва да даде още 60 млн. евро на Африканския съюз, за да се справи с мигрантския поток. Припомняме, че преди около месец френският президент обяви, че страната му е готова да започне да изгражда "горещи точки" в бивши свои колонии в Африка, за да спира идващите към Европа мигранти, но тази теза беше бързо оттеглена.
На срещата италианският премиер Паоло Джентилони повдигна въпроса с евентуална помощ за приемане на бежанци от страна на Франция и Испания, а испанският министър-председател Мариано Рахой поиска по-добра координация между службите за сигурност на средиземноморските дръжави заради опасността от терористични атаки.
От януари до 23 август тази година почти 100 000 души са прекосили Средиземно море и са достигнали до Европейския съюз – по статистика на ООН. Само между 1 юли и 20 август малко над 14 хил. африканци са дошли в Италия, което е значителен спад, тъй като през същия период на миналата година числото беше 45 хил. души.