Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Външните министри на ЕС разкритикуваха Турция, но не посмяха да я отрежат за влизане в ЕС

15 ноември 2016, 07:30 часа • 1815 прочитания

Външните министри на страните от Европейския съюз критикуваха днес действията на Турция след провалилия се военен преврат през юли, но призивът на Австрия да бъде суспендирана кандидатурата на Анкара за членство в ЕС не събра достатъчно подкрепа, предаде "Ройтерс". Късно снощи (14 ноември) в Брюксел се състоя среща на 28-те външни министри на ЕС.

Почти по същото време, турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че е готов да свика референдум по въпроса дали да продължи преговорите за членство и повтори, че той ще върне смъртното наказание, стъпка, която със сигурност ще прекрати преговорите с ЕС, ако парламентът приеме такъв закон.

Турция отстрани, уволни или арестува 110 000 души, сред които войници, съдии и учители след опита за преврат. Критици на президента Ердоган го обвиняват, че използва преврата като претекст за саморазправа с опозицията, нещо, което той отрича.

"Аз съм против продължаването на преговорите за присъединяване и смятам, че тази Турция няма място в Европейския съюз", заяви външният министър на Австрия Себастиан Курц.

Люксембург и Белгия също бяха критични към Турция, но най-влиятелните членове на блока - Франция и Германия, застанаха на позиция, че преговорите за присъединяване на страната трябва да продължат, тъй като спирането им, ще причини повече злини, отколкото добрини.

"Не трябва да тикаме Турция в ъгъла, не трябва да реагираме твърде силно по начин, който е в противоречие с общите ни интереси", заяви външният министър на Великобритания Борис Джонсън.

Въпреки засилената загриженост за човешките права и свободата на словото в Турция, ЕС често смекчава критиките си към Ердоган и неговото правителство, от чието сътрудничество се нуждае, за да ограничава броя на бежанците и мигрантите, стигащи до Европа през Гърция от Турция. Миналата година над 1,3 милиона души пристигнаха в Европа, предизвиквайки остри спорове между членките на ЕС за това как да се справят с тях. Споразумението с Турция, макар и много критикувано от правозащитни групи, намали притока на бежанци до незначителен брой.

Представител на ЕС заяви, че лидерите на блока ще обсъдят отново ситуацията в Турция на срещата си на върха на 15-16 декември. На този етап няма мнозинство по въпроса за прекратяване на преговорите, посочи той.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес