Франция заяви във, че "европейското решение би следвало да е спешно" за хуманитарния кораб Lifeline, заседнал в морето с 234 мигранти на борда и би следвало да му се позволи да акостира в Малта. Това заяви говорителят на френското правителство Бенджамин Гривеу пред радио RTL, предаде БГНЕС.
Още: Фон дер Лайен: ЕК е готова да даде статут на кандидат-член за ЕС на Косово
Още: След удар с ракети Storm Shadow по руски военен завод, наблюдаван от ЦРУ: Атака и с дронове (ВИДЕО)
Германският неправителствен кораб Lifeline е спасил мигрантите, сред които има деца и бременни жени, в четвъртък (21 юни), но плавателният съд оттогава се намира в Средиземно море, след като Малта и Италия отказаха да го приемат.
Решението на двете страни да отказват да позволяват на мигрантските спасителни кораби да акостират в техни пристанища доведе Европа до политическа криза, свързана с намирането на решение как колективно да се справи със стотиците хора, бягащи от войната и мизерията в Африка, Близкия изток и Азия.
Гривеу заяви, че няма мигрантска "криза", но призова лидерите "да реагират бързо на неотложната ситуация". Франция е готова да изпрати екип на място за обработка на молби за убежище за всеки отделен случай, както и за мигрантите на борда на кораба Aquarius, след като беше приет в Испания след отказа на Италия и Малта, добави френският министър.
Още: Пожар избухна в голям църковен комплекс край Москва (ВИДЕО)
Още: САЩ налагат санкции, свързани с газопровода "Северен поток 2"
На 28 и 29 юни предстои среща на върха на ЕС (Европейски съвет), като тогава основната тема ще е миграцията. Засега не се очертава да бъде приет и одобрен общоевропейски подход. Италия и Малта твърдят, че са несправедливо натоварени да приемат най-голям брой новопристигнали през Средиземно море и искат преразпределение на кандидат-бежанци, което не се приема от Вишеградската четворка. Франция предложи да бъдат създадени центрове за убежища в Африка, чрез които да се ограничи броя на хората, опитващи се да предприемат опасни пътувания в Средиземно море. А Германия залага на подход с двустранни споразумения между отделни страни-членки на ЕС за връщане на подали молба за убежище хора държавата от ЕС, в която са я подали.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Главчев: Ще подпиша споразумението с Украйна, ако събере мнозинство в Народното събрание
Още: Фондацията на ПЕС се ангажира да подкрепи идейната дискусия и подготовката на кадри на БСП