Ще се наложи промяна на европейските закони относно английския като официален език в ЕС след излизането на Великобритания. Това отправи като предупреждение Данута Хюбнер, председателна Комисията по конституционни въпроси в Европейския парламент (ЕП).
"Английският е един от официалните езици, защото е декралиран като такъв от Обединеното кралство. Също така той е работен и дори доминиращ език за европейските институции", посочи тя пред БНР.
Хюбнер обясни обаче, че Чл. 342 от Договора за официалните езици се базира на регламент от 1958 г. Според него всяка държава членка има право да заяви само един език като официален за ЕС.
"Регламентът ще трябва да се промени с единодушие, защото Ирландия е заявила само келтския, а Малта - само малтийския език. Следователно нямаме ли Великобритания, няма да имаме и английския език", допълни председателят на Комисията по конституционни въпроси в ЕП.
Европейският парламент има решаващ глас за одобрението на условията по британското напускане, както и за евентуална бъдеща сделка за свободна търговия между ЕС и Обединеното кралство.
Депутатите от ЕП искат постоянен достъп до информация от бъдещите преговори с Великобритания за нейното излизане, допълни Хюбнер.
В четвъртък, 23 юни, близо 52% от британците гласуваха за напускане на Европейския съюз. Смяташе, че въпреки липсата на Великобритания английският език ще остане официален в ЕС, защото се говори в Малта и Ирландия.