!~Време е Западът да се поучи от Изтока, пише в коментарен материал "Уолстрийт джърнъл". В условията на икономическа и финансова криза мнозина настояват, че реформите в Източна и Централна Европа са отишли твърде далеч през последните две десетилетия. Страните от региона са премахнали твърде много регулации и са се отворили прекалено, в резултат на което са пострадали от кризата. Така твърдят критиците.
Въпреки че някои държави от тази част на Европа бяха наистина засегнати от остър икономически спад, това бе по-скоро резултат от прегряване на икономиката, а не в следствие на структурните реформи. Нещо повече, когато светът излезе от рецесията, икономическият климат в тези страни ще се окаже много привлекателен. И дори насред кризата, те продължават да изпълняват програмата си за реформи, което ги прави още по-конкурентоспособни.
За да посрещне рецесията Полша намали лихвения си процент от 40 до 32%. България запази нововъведения плосък данък от 10% и въведе нови данъчни облекчения за инвеститорите. В Чехия, където плоският данък е 15%, икономическото стимулирано е в основна част под формата на съкращения в данъците.
Балтийските републики бяха принудени да увеличат някои данъци, но намалиха други. Днес няколко източно- и централноевропейски страни се характеризират с добри условия за предприемачество, в съчетание с ниски и плоски данъчни ставки. Налице е ярък контраст между привлекателността за бизнеса на Чехия и Словакия спрямо тежкото данъчно бреме в страни като Швеция и Белгия.
Време е Западът да се поучи от Източна Европа
18 ноември 2009, 07:25 часа • 2155 прочитания
Десислава Любомирова
Отговорен редактор