Украйна и Русия все по-често използват дронове с оптични кабели - тези безпилотни летателни апарати заобикалят системите за електронно заглушаване, като предават данни и енергия чрез светлинни импулси в стъклени влакна. Сигналите не могат да бъдат заглушавани или прехващани, имат по-добро качество на видеото за операторите и са неоткриваеми чрез радиосигнали. Недостатъците им обаче са, че са скъпи, по-тежки и с намален капацитет на полезния товар.
Още: Украйна е поръчала огромен брой дронове с оптични кабели от Китай: Страх сред руските пропагандатори
В началото на годината ръководителят на украинските програми за дронове заяви пред високопоставени служители, че Русия напредва с използването на апарати с оптични кабели. „Противникът продължава да увеличава възможностите си в използването на технологиите за управление на дронове чрез оптични влакна, затова е изключително необходимо да изравним предимствата му“, каза подполковник Евгений Ткаченко.
Светкавично е развитието на дроновете за почти три години война в Украйна, но и развитието на технологиите за противодействие на всеки нов напредък, който една от двете страни успее да постигне.
Още: Война на дронове: Какви тактики използват Русия и Украйна
Тъй като бойното поле се пренасели с хиляди дронове и системи за електронна война, предназначени да направят безпилотните машини безполезни, Москва и Киев бяха принудени да намерят нови начини, за да гарантират, че техните въздушни цели работят срещу врага по-бързо и по-ефективно от оръжията на противника. През последните месеци безпилотните летателни апарати с оптични кабели се появяват все по-често като едно от основните решения за широкомащабната електронна война, използвана и от двете страни, пише Newsweek в свой материал, посветен на този нов етап във войната.
Още: 4500 обещани дрона още си стоят в литовски складове, но до дни отиват в Украйна
Ukrainian radio expert Serhii Flash reports on his participation in fiber optic drone testing.
— Roy🇨🇦 (@GrandpaRoy2) November 17, 2024
An FPV can make any maneuver, including flying backwards as in the video.
The key to this is positioning the spool away from the propellers as much as possible.
1/ https://t.co/NaYMgr4tUT pic.twitter.com/vVRs13nPbl
Още: Русия: Украйна опита да удари съоръжение на "Турски поток" с дронове
Как работят дроновете с оптични кабели?
Оптичните влакна работят, като предават информация и енергия като светлинни импулси по много тънки стъклени нишки. „Обикновено не го осъзнаваме, но всъщност използваме оптични влакна почти всеки ден“, казва британският експерт по дронове Стив Райт. „Чрез оптиката можем да прехвърлим много повече данни, което е жизненоважно на бойното поле".
Дроновете с оптични влакна се управляват чрез много тънък кабел, който се навива от макара, прикрепена към дрона. Това е подобно на кабелите, осигуряващи достъп до интернет в много домове.
Русия дебютира с дронове с оптични кабели, но украинците не останаха по-назад, казва Самюел Бендет от базираната във Вашингтон нестопанска организация за изследвания и анализи CNA.
Още: Украйна планира да произведе 30 хиляди дрона с голям обсег и 3 хиляди ракети
„Руснаците първи разгърнаха оптични дронове в тази война и от началото на 2025 г. широко използват това решение в различни участъци на фронтовата линия“, казват експерти от Iron Cluster, която обхваща десетки украински технологични компании. „Украинските производители сега се стремят да наваксат изоставането си в разработването на оптични дронове“.
Наскоро руски Telegram канали писаха, че украинската армия е поръчала огромни количества дронове с оптични кабели от Китай и че съвсем скоро те ще станат масово явление на фронта.
Снимка: Getty Images
Още: Изключване на мобилния интернет в Крим: Нов опит на Русия да спре украинските дронове
Представени за пръв път през 2024 г., повечето оптични дронове са такива с наблюдение от първо лице (FPV) и квадрокоптери, каза Бендет пред Newsweek. Вече се полагат усилия за адаптиране на тази технология за управление и на други видове безпилотни летателни апарати, включително наземни.
Кабелите могат да се простират на различни разстояния и често достигат до около 10 километра. Някои от тях вече могат да стигнат дори двойно по-голямо разстояние.
Още: След украинските дронове: 800 000 тона гориво загуба и пет дни пламъци в Енгелс (ВИДЕО)
Основни предимства и недостатъци
Експертите от Iron Cluster твърдят, че оптичните влакна имат три основни предимства. Сигналът към дрона не може да бъде заглушен или прехванат, като същевременно осигурява много по-добро качество на видеото за оператора. Освен това дроновете не могат да бъдат открити от вражеските сили чрез радиосигналите.
Използването на безпилотни летателни апарати, които излъчват електромагнитни сигнали, „е равносилно на това да летиш по бойното поле, носейки наниз от лампички за коледна елха“. Това не е проблем за дроновете с оптични влакна.
Още: Зеленски е издал заповед за увеличаване на финансирането за нови дронове
Русия използва поне три различни вида оптични дронове - особено в Курска област, за да се бори с нахлуването на украинската армия, провеждаща трансгранична кампания там още от август 2024 г. Украинците се готвят да използват поне 10 вида такива дронове, казва Бендет от CNA.
Съществува известен дебат за това колко ефективни са сегашните оптични дронове. Те могат да бъдат използвани за разкриване на оръжия или вражески системи и да отворят пътя на обикновените дронове да атакуват след това.
Снимка: Getty Images
Според Iron Cluster обаче оптичните дронове са по-скъпи и по-тежки, като за дължина на кабела от около 10 километра теглото на дрона се увеличава с до 1,5 килограма. „Това намалява капацитета на дрона за пренасяне на експлозиви, като по този начин намалява потенциала му за ефективно поразяване на цели“, казват експертите. За да се компенсира това, са необходими по-големи безпилотни летателни апарати с по-мощни батерии. Те често са по-точни в прицелването.
Какво предстои?
В руски Telegram канали, включително такива, свързани със службите за сигурност на Кремъл, се пише, че с началото на подновените украински операции електронната война в Курск е означавала, че „всички радиочестоти и дори интернет са били заглушени“. „Врагът е покрил зоната на атаката със системи за електронна война, така че много безпилотни самолети са безполезни“, казва един от цитираните блогъри.
На 2 януари Министерството на отбраната на Украйна съобщи, че е показало FPV дронове, управлявани с оптични кабели, на редица висши военни командири като част от „армията на бъдещето“.
Експертите очакват безпилотните летателни апарати с оптични влакна да станат по-популярни през 2025 г. - виждат ги като естествена следваща стъпка в интензивната война с дронове.
Още: Русия се мъчи да превърне "Шахед"-ите в рояци, управлявани от изкуствен интелект