"Войната ни действа като наркотик": Защо дезертьори се връщат на фронта? Свидетелски разкази

22 април 2025, 22:00 часа • 2062 | прочитания

"Какво ти престъпление? Имах семейни проблеми!", казва Косянтин, който е дезертирал от украинската армия. "Престъплението всъщност е друго - след като бях ранен, не ме изпратиха на рехабилитация, нито пък получих обезщетение." Косянтин е един от онези над 20 000 войници, които по данни на следствените служби на Украйна са избягали от фронта или са отказали да изпълняват военните си задължения. През последните месеци повечето от тях се завърнаха доброволно в армията, за да избегнат наказания.

Обявеният срок за тази амнистия изтече в началото на месец март. Към началото на 2025 г. украинските власти разследват близо 123 000 души за дезертьорство, пише "Дойче веле".

Броят на случаите затруднява следствените органи

Още през 2023 г. и 2024 г. броят на подобни случаи достига ниво, което силно затруднява следствените органи. През последните две години и половина са били разследвани само 7% от всички известни случаи. Така се стигна до негласното споразумение, че властите няма да налагат наказания, ако командирът на дадено подразделение успее да убеди дезертиралия войник да се върне на служба.

Още: Данни от НАТО: Близо милион руски военни жертви от началото на войната

Тази практика беше и законодателно утвърдена от украинския парламент. От есента на 2024 г. войниците, които не са изпълнили военните си задължения или са дезертирали, имат право да се върнат на служба доброволно и да избегнат наказателно преследване.

По-късно бе направена и нова законодателна промяна, с която на засегнатите от решението мъже бе даден срок да се завърнат в армията до 1 януари 2025. Този срок допълнително бе удължен с два месеца - до началото на март.

Умора от войната и конфликти с военното началство

"Казвам се Евгений, войник съм от украинските въоръжени сили и бях възстановен след дезертьорство“, казва 38-годишният мъж, с когото се срещаме на полигона на 59-а щурмова бригада, разположена на фронта край Покровск. "Сражавам се от десет години и съм от Мариупол. Войната просто ме изпепели - отне ми всичко, цялото ми семейство. Но аз съм корав и имам силно чувство за справедливост", казва той.

Още: Предадени сме от Тръмп: Увеличават се американците, идващи да воюват за Украйна

Войникът разказва, че е напуснал без разрешение своята бригада, в която е служил от началото на войната през 2022 година. "Имах разногласия с бившия си командир. Той не ме харесваше и ме пращаше на самоубийствени мисии. Но аз се върнах от тях, а след това дезертирах", добавя Евгений.

След бягството отишъл в Днипро, където живял месец и половина и нелегално започнал работа. "Отпочинах си малко, защото през всичките тези години на фронта съм имал само една отпуска", казва той. В крайна сметка той все пак се обадил на украинската военна полиция, признал си, че е напуснал службата без разрешение и поискал да се върне отново в армията. Така отново се оказал на фронта.

"Длъжен съм да се бия, та аз съм войник от главата до петите. Когато човек от фронта се върне в някой от големите украински градове, се чувства странно и му е тежко да гледа как тече животът там. На пръв поглед всичко изглежда така, сякаш няма никаква война - магазини, ресторанти, джипове, мерцедеси, поршета... Хората си живеят и не разбират какво се случва", обяснява Евгений.

Командирът на Евгений, който носи прякор Белия, показва разбиране към бившите дезертьори. Според него по-голямата част от тях са имали сериозна причина, за да избягат от военна служба: "Често пъти не са били сменяни за дълго време, а някои от войниците са били принудени да се върнат, за да решават някои свои семейни проблеми“, казва командирът. Той добавя, че има случаи, когато войници, които се нуждаят от медицинска помощ, биват регистрирани като дезертьори, ако не се върнат във военната си част след два дни.

Още: Само за седмица в украинската армия се записа една дивизия младежи, руската пропаганда реагира (ВИДЕО)

Според командира повечето от завръщащите се дезертьори изпълняват задачите си съвестно, ако човек се отнася с тях нормално. "Повечето от тях вече са служили на различни места и са по-добре обучени от онези, които сега за първи път влизат в армията. Освен това са и по-мотивирани, така че с тях се работи по-лесно", казва той.

Умората доминира

"Извършените престъпления са състав от Наказателния кодекс, но това не означава, че те са лоши войници", подчертава Роман Хородецкий, който отговаря за психологическа подкрепа на войниците. Неговата част също е разположена на фронтовата линия край Покровск. Хородецкий казва, че около 30% от дезертиралите войници вече са се завърнали. Той смята, че дадената амнистия е добро решение, но не може да премахне причините за целия проблем. А големият проблем е умората от войната - физическото и психическо изтощение на войниците. Тъкмо този проблем обаче за момента просто не може да бъде решен“, казва Хородецкий.

Още: Украйна примамва с повече пари нови млади войници, ветераните недоволстват

42-годишният военнослужещ с прякор Милка също е сред онези, които са се завърнали обратно в армията. Той отказва да обясни защо е дезертирал. Казва, че е станало не на предната фронтова линия, а в тила, където бил изпратен след раняването си.

"Защо се върнех? Как ли да го обясня? Войната е като наркотик, Когато си бил на война, те тегли обратно", казва Милка. Споделя, че времето вкъщи му е подействало добре, заредил се е с нова енергия и не мисли за нов отпуск, но все пак казва: "Иде ми да съблека военната униформа, да я залея с бензин и да я изгоря без остатък, а после да си облека цивилни дрехи, да хвана децата си за ръце и да тръгна с тях на разходка. За това мечтая."

Източник: "Дойче веле"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес