Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Война на дронове: Руснаците са доста успешни, Украйна наваксва с помощ от приятели

16 декември 2023, 07:59 часа • 6552 прочитания

Дроновете играят все по-важна роля в съвременната война и необходимостта от унищожаването им става още по-ключова - особено в Украйна, където от февруари 2022 г. диктаторът Владимир Путин води агресивната си война.

Война на дронове

Някога противовъздушната отбрана беше запазена територия на специализирани части със скъпо оборудване за унищожаване на самолети и ракети. Днес малките, евтини безпилотни апарати се разпространява във всички армии, което подтиква правителствата и производителите на оръжия да работят за подобряване на техните възможности. Както отбелязват бойците от украинските въоръжени сили, никога няма да има достатъчно оборудване за борба с дронове, защото те са толкова много.

Още: Наблюдателници за дронове се появиха в жилищните сгради в Москва, военни дежурят с оръжие

Украйна разполага с множество нива на защита, за да се противопостави на нарастващата въздушна заплаха. Някои войници казват, че в окопите на фронта използват оборудване за електронна война, което пречи на сигналите на дроновете и прилича на "бластери" от научнофантастичните филми. Войниците казват, че поради липсата на модерни оръжия използват и картечници.

В същото време Русия променя тактиката си за използване на дроновете. Например - преди техните "Лансет" летяха самостоятелно, а сега се използват по двойки. "Принципът е следният - ако единият "Лансет" бъде прехванат, вторият ще продължи да лети", отбелязват войниците от Украйна, цитирани от The Wall Street Journal.

Москва има предимство

Военни анализатори и украински войници твърдят, че Русия може да има предимство, когато става въпрос за електронна война срещу безпилотни самолети.

Още: Руски дронове срещу Украйна влязоха в небето над Румъния, НАТО отвърна (ВИДЕО)

Според доклад на военния мозъчен тръст Royal United Services Institute Украйна губи около 10 000 дрона на месец. Твърди се, че Русия разполага с поне една голяма система за електронна война на малко повече от всеки 10 километра от фронта.

Експертите твърдят, че Москва ефективно сваля украинските дронове, като изпраща по-силен сигнал за управление на дрона, отколкото действителният му оператор. Това означава, че украинските оператори трябва да се придвижват по-близо до фронтовата линия, за да поддържат сигнала.

Украйна знае, че собствената ѝ система за електронна война има да наваксва. "Това е много сериозна част от фронтовата ни отбрана, не ѝ обърнахме толкова внимание, колкото беше необходимо", заяви Анна Гвоздяр, заместник-министър на стратегическите индустрии. Създаването на собствена система за борба с дронове сега е приоритет за Украйна, добави тя.

Още: Как Украйна трябва да промени армията си, за да спечели войната: Тактиката на дроновете и прехващането

Как Украйна ще се справи?

Украинските сили вече използват някои устройства местно производство.

Пример е "Обериг", който прилича на щит и е създаден чрез разглобяване на китайски антидронови устройства и разгадаване на начина им на работа, казва разработчикът Дмитрий Шейнерт. Според Шейнерт устройството работи добре срещу малки безпилотни самолети, използвани за разузнаване, или такива, приспособени да хвърлят гранати. То може да се насочи и към високоскоростни дронове, но за това е необходим опитен оператор.

Дроновете могат да бъдат свалени от системите за противоракетна отбрана, които Западът вече прати на Украйна, включително Patriot, NASAMS и IRIS-T. Но това е скъп вариант. Ракетите Patriot могат да струват по 3 млн. долара всяка, а някои търговски дронове биха стрували само стотици долари.

Още: "Враговете да преосмислят стратегиите си": Иран представи дронове с ракети "въздух-въздух" (ВИДЕО)

В същото време, като се има предвид бързото развитие на войната срещу безпилотните самолети, много системи за борба с тях са разработени едва наскоро.

По-рано тази година Съединените щати изпратиха на Украйна 14 нови системи за борба с дронове, наречени Vampire - ракетна система, произведена от L3Harris Technologies. Системата може да се монтира на пикапи и да поразява цели с лазерно насочвани ракети.

През август норвежкият оръжеен производител Kongsberg започна да доставя на Украйна няколко системи за борба с дронове, наречени CORTEX Typhon, чиято разработка приключи едва тази година. Разработката ѝ отчасти е повлияна от войната в Украйна, включително от необходимостта да се опрости нейното управление, така че екипите да могат да се обучават бързо.

Говорителят на Военновъздушните сили на Украйна Юрий Игнат заяви, че Русия винаги се опитва да усъвършенства оръжията, които използва във войната срещу Украйна. По-специално агресорът, модернизира безпилотните летателни апарати. Според Игнат руснаците ги правят по-малко забележими.

Още: Електронната война: Руска "стена" спира украинските дронове

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес