Великобритания обвинява Китай в „злонамерена атака“ срещу британските демократични институции, след като е получил достъп до личните данни на 40 милиона гласоподаватели при хакване на надзорен избирателен орган. Очаква се днес (25.03) вицепремиерът Оливър Даудън да каже пред депутатите в изявление в парламента, че службите за сигурност са идентифицирали злонамерени китайски кибератаки срещу държавни органи, включително избирателната комисия, предава Bulgaria on air.
Още: Франция е подложена на интензивна кибератака
До какво са имали достъп китайците?
Като част от атаката китайците са успели да получат достъп до копия на избирателния регистър, включително имената и адресите на всеки във Великобритания, който е регистриран да гласува между 2014-2022г. Твърди се, че набелязаните санкции, които могат да включват замразяване на активи и забрана за пътуване, са били спрени за неопределено време през ноември по същото време, когато лорд Камерън става външен министър. Високопоставени правителствени източници описват кибератаките като "невероятно сериозни" и казват, че министрите са решени публично да порицаят Китай.
Много вероятно е Оливър Даудън да обяви, че в резултат на констатациите Обединеното кралство ще разгледа възможността за санкции срещу китайски служители, замесени в нарушения на правата на човека в Хонконг и Синцзян. Предполага се, че сложната кибератака срещу избирателната комисия е започнала през август 2021 г., но не е била идентифицирана до октомври 2022 г. Властите признаха за атаката едва през август миналата година и тогава не посочиха виновника.
Още: Великобритания обвини руски кибершпиони в опит за намеса в политиката ѝ