Инфлацията във Великобритания възлиза на 5,4 процента и е толкова висока, колкото не е била от 30 години. Увеличението на цените на хранителните продукти, обувките и дрехите, и особено на енергията засяга тежко по-бедните домакинства.
Още: Борис Писториус: Най-големите съюзници на НАТО в Европа бързо ще изпълнят новите цели на алианса
Още: Анализ: Използва ли Мъск платформата си, за да подкопае европейската демокрация?
„Унизително е. Би трябвало да можем да осигурим на децата си топъл дом", казва Ребека от Западен Йоркшир.
Според благотворителната фондация "Joseph Rowntree Foundation", във Великобритания вече 1,8 милиона деца живеят в домакинства, чиито доходи не стигат за най-необходимото. Това става ясно и от думите на 11-годишния син на Ребека: "Понякога наистина водим битка. Но може да стане още по-тежко, ако вече не можем да си позволяваме дори хляб и мляко", казва момчето. От майка си знае, че невинаги могат да имат всичко, което искат, а само това, от което наистина се нуждаят. Запитан какво по-точно има предвид, момчето уточнява – покрив над главата и любов.
Енергийните цени могат да скочат драстично
Още: Студентските протести в Сърбия получават още по-широка обществена подкрепа
Още: Украйна удари завод за взривни вещества в Русия (ВИДЕО)
Но униженията ще растат, тъй като от пролетта нататък британците ще разполагат с осезаемо по-малко пари. Причина за това са увеличенията на данъците, но преди всичко драматичният скок в енергийните разходи, в резултат на които инфлацията може да стигне шест или дори седем процента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Украински парашутисти заловиха италианец - руски наемник и педофил
Още: "Ела в петък в Киев": Зеленски отговори на поканата на Фицо (ВИДЕО)
Енергийните цени във Великобритания имат таван, поради което досега енергоснабдителните дружества само в ограничени мащаби натовариха клиентите си с високите цени на световния пазар. През април обаче таванът за пореден път ще бъде вдигнат, което би могло да доведе до поскъпване с над 50 процента.
Финансовият журналист Мартин Луис, подобно на много други, смята, че са необходими спешни действия. Дискутират се много политически мерки – от отмяна на ДДС върху енергията, до помощи за разходите за отопление. Но е ясно едно: "Имаме нужда от значително увеличение – с милиарди паунда – на помощите за нуждаещите се хора и за тези, които получават ниски заплати. В противен случай ще се стигне дотам, че някои ще трябва да избират дали да се отопляват или да се хранят", казва Луис.
Милиони домакинства са заплашени от финансов срив
Още: С напредването на руските части: Украйна спря производството на въглища в Покровск
Още: Посланикът на САЩ в Белград: Ще разгледаме идеята на Вучич за среща Тръмп - Путин в Сърбия
Средните енергийни разходи ще се увеличат през април от 1277 на 2000 паунда годишно. Експертите от Resolution Foundation прогнозират, че само в Англия 6,2 милиона домакинства вече не могат да плащат сметките си.
Сред тях е и самотната майка Джо Баркам-Марш, която не може да отоплява жилището си. Температурата в него е паднала до около 16 градуса по Целзий, а двамата със сина ѝ прекарват по-голямата част от деня в детската стая – единственото помещение, което в което има килим и електрически радиатор. Джо настоява за помощи от правителството: "Трябва да напомним на правителството, че трябва да се погрижи за всекиго от нас. В тези лоши времена много хора станаха по-богати. Но има и много, които станаха много по-бедни. Правителството трябва да се намеси и да се погрижи за нас, вместо да ни забравя", казва тя.
Рискът от бедност за мнозина британци е реален, както осъзнават дори и доставчиците на енергия. Поради това е решаващо какво ще направи правителството.
Източник: Дойче веле