Великобритания настоява Европейският съюз да ѝ изплати 1,14 милиарда евро, ако бъде изключена от сателитния проект "Галилео" след Брекзит.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Очаква се днес британското министерство за излизане за Европейския съюз да представи доклад за проекта за сателитна навигация и решението на Брюксел да откаже достъп на Лондон до криптираните му сигнали.
Очаква се това да повиши възможността за възстановяване на британската инвестиция в системата от 1 млрд. лири, коментира в.“Дейли Телеграф“.
Великобритания изигра основна роля в разработването на "Галилео" - алтернатива на GPS на САЩ, която се очаква да бъде напълно функционираща през 2026 г.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Лондон предупреди, че отстраняването му от проекта може да има последици за бъдещото му партньорство в областта на отбраната с ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
"Условията за сътрудничество на Великобритания по" Галилео "са важен тест за дълбочината на оперативното сътрудничество и споделянето на информация, предвидени в рамките на партньорството за сигурност", е позицията на Великобритания.
Тя изисква продължаване на британския достъп до защитения сигнал и правото да се конкурира за договори.
Великобритания се стреми да развие своя собствена, отделна система, ако ЕС запази позицията си, и също така повдигна въпроса за използването от страна на "Галилео" на британските отвъдморски територии като мониторингови бази.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Вестник "Таймс" съобщи в четвъртък, че решението за блокиране на Великобритания се ръководи от "подкрепяна от Германия клика“ в Европейската комисия, и че това е причинило разрив с френските власти, които според съобщенията са недоволни от плана.
Испания, Швеция, Холандия и балтийските държави също се противопоставиха на отказа за достъп до Великобритания, се казва в доклада.