Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Веднага след Brexit - Великобритания вече показва зъби на ЕС заради търговските отношения

03 февруари 2020, 10:00 часа • 9554 прочитания

Британският премиер Борис Джонсън се готви официално да обяви днес, 3 февруари, че "няма нужда" Великобритания да приема редица правила на Европейския съюз като част от споразумението за свободна търговия след Брекзит (Brexit), предаде БГНЕС.

"Не е необходимо споразумение за свободна търговия, което да включва приемането на правилата на ЕС относно политиката на конкуренция, субсидиите, социалната защита, околната среда или нещо подобно", ще каже Борис Джонсън в реч, чиито откъси бяха публикувани от кабинета му.

В речта си в Лондон, с посланици на ЕС в публиката, Джонсън ще изясни, че Обединеното кралство се стреми към ограничено търговско споразумение, което да отразява това на Канада. Той ще каже, че би приел споразумение в австралийски стил с ЕС - което означава условията на Световната търговска организация (СТО), със странични сделки по важни теми като авиацията - което всъщност би било Brexit без сделка. Джонсън ще каже, че по отношение на бъдещото търговско споразумение с ЕС Великобритания: 

- няма да се приведе в съответствие с правилата на ЕС;

- няма да позволи на Съда на Европейските общности да регулира търговските отношения между Великобритания и ЕС;

- ще откаже всяко удължаване на фазата на прехода след 31 декември, 2020 година;

- няма да постави Националната здравна система на масата в търговските сделки със САЩ, Япония, Австралия и други страни;

- няма да облекчи правилата относно хигиената на храните, правата на работниците и екологичните стандарти;

- ще седи отделно от ЕС в СТО и други организации.

Думите на Джонсън идват, след като британският външен министър Доминик Рааб изостри тона по въпроса. Великобритания би приела широкообхватни тарифи, вместо да се подчинява на правилата и съдиите на ЕС, заяви външният министър, цитиран от BBC, Sky News и The Times, предаде Агенция "Фокус".

Рааб е конкретно недоволен от намерението на ЕС да наложи Европейският съд като своеобразен краен арбитражен орган при бъдещи търговски спорове между британската и европейската икономика. Великобритания никога няма да се съгласи с това, закани се Рааб.

Рааб подчерта, че Великобритания иска връзка, подобна на търговската сделка на ЕС с Канада, която премахва 98 на сто от митата. Въпреки това той каза, че преди да се съгласи с встъпителните искания на ЕС, Великобритания ще приеме връзка, подобна на тази, която ЕС има с Австралия, която не се ограничава от споразумението за свободна търговия, включва тарифи за редица стоки и селскостопански продукти като храни и вино.

Стана ясно и, че Рааб вече предприема мерки да бъде ограничен контактът между британските дипломати и тези от ЕС - например, да "седят отделно" от колегите си от ЕС на международни срещи на върха. В телеграма, изпратена до задграничните мисии на Обединеното кралство, миналата седмица той каза на дипломатите да се откажат от всякакви идеи за „търсене на остатъчно влияние“ със страните от ЕС и „вместо това да приемат позиция като суверенна независима държава“.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес