Европейският съюз твърдо отказва да вдигне санкции срещу Русия и по-точно срещу "Роселколхозбанк", което Кремъл поиска като условие да има пълен мир в Черно море – там, където Украйна тотално разби Руския черноморски флот и руснаците сега нанасят щети единствено по пристанищата на Одеса и Николаев с балистични ракети и дронове. Брюксел е категоричен – никакво вдигане на санкции, докато руският диктатор Владимир Путин не изтегли безусловно армията си от Украйна, предаде Financial Times.
Още: Примирие в Украйна - кашата и грешките в превода: Версиите на САЩ и Русия са различни
"Краят на руската непровокирана и неоправдана агресия в Украйна и безусловното изтегляне на всички руски военни сили от цялата територия на Украйна биха били една от основните предпоставки за изменение или премахване на санкциите. Целта на ЕС остава фокус за максимален натиск върху Русия, използвайки всички налични инструменти, за да подкопае способностите и възможностите на Руската федерация да води война срещу Украйна", каза Анитта Хипер, говорител на ЕК по външните работи.
Още: Опасен прецедент: Капанът на Путин за Черно море е напът да щракне, САЩ са вътре
ЕК отхвърли и руските обвинения, че ЕС пречи на износа на руски селскостопански продукти – не пречим на търговията на Русия с такива продукти за трети страни. А говорителят на Кремъл Дмитрий Песков логично зае противоположна позиция, като каза, че сега щяло да има справедливост и руснаците работели с американците за това: Русия се съгласи на примирие в Черно море, където Украйна вече разби флота ѝ
Гаранти за мира в Украйна
Междувременно, италианският вестник „Република“ съобщи, че вече имало дискусии за два вида мироопазващи сили в Украйна. Първият – под егидата на ООН и с войници от Азия и Южна Америка. Вторият – западна военна мисия, но основната на британско-френската инициатива „коалиция на желаещите“. Първата мисия евентуално ще осъществява мониторинг на демилитаризирана зона между Русия и Украйна, а втората – по границите на Украйна с ЕС.
Относно първия вариант – Китай вече публично обяви, че няма намерение да праща войници в Украйна. Потенциално може да има войници от Индия, Индонезия, Саудитска Арабия и Бразилия. Само че мисия под егидата на ООН ще изисква одобрение от Съвета за сигурност т.е. зависи от Русия и САЩ, всяка от двете страни може да наложи вето.
Още: Миротворци в Украйна – стиска ли ѝ на Европа да действа?