Ваксините, разработвани за COVID-19, няма да станат панацея за коронавируса и ще имат действие максимум една година. С такова предупреждение излезе ръководителят на работната група на правителството на Великобритания по ваксините Кейт Бингам.
Още: Световни звезди отменят концертите си в Истанбул, самите турци ги молят за това
Още: С велосипеди от Нови Сад до Страсбург: Протестиращите студенти искат справедливост
"В настоящия момент се приема, че ваксините ще бъдат ефективни в рамките на една година," каза Бингам в интервю за "Financial Times".
"Загрижена съм, че хората се надяват на универсално лекарство за болестта, но вероятно няма да има такова. Дори две дози от ваксината (втората за подобряване на ефективността на лечението) могат да работят за кратко време“, каза тя.
В тази връзка ръководителят на работната група не изключи, че "ще е необходима ежегодна ваксинация".
Още: Зловеща арт инсталация в АГ кабинетите в Русия. Ще подаряват макети на бременните (СНИМКИ)
"В момента се стремим да намалим поне рисковете от заболяването, да спасим животи", добави тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За пръв път: Сурови присъди в Русия за руски офицери, мъчили и убили руски войници (ВИДЕО)
Още: Руски деца "на сафари за украинци": Защото Путинова Русия така иска (ВИДЕО)
Предположенията на Бингам, както посочва изданието, се основават на редица медицински проучвания, които показват, че при пациенти, претърпели коронавирус, нивото на антитела рязко намалява след няколко седмици, снижавайки развития имунитет.
Обединеното кралство подписа споразумение за доставка на 60 милиона дози коронавирусна ваксина, съвместно разработени от френската фармацевтична корпорация „Sanofi“ и британската компания GSK („GlaxoSmithKline“). Предполага се, че през лятото на 2021 г. вече ще бъдат ваксинирани здравните работници, социалните работници и британците с хронични заболявания. Освен това правителството е установило "важни партньорства" с водещи фармацевтични компании като „BioNTech“, „Pfizer“ и „Valneva“ за доставка на приблизително 90 милиона дози ваксини, заяви министърът на бизнеса, енергетиката и индустриалната стратегия Алок Шарма.
Някои разработчици вече обявиха възможната цена на ваксините. Така американската компания за биотехнологии „Moderna“ възнамерява да определи цена за коронавирусната си ваксина от 50-60 долара за курс на ваксинация, което е около 25-30 долара за доза. В същото време американската „Pfizer“ и немската „BioNTtech“, които миналата седмица се договориха с правителството на САЩ за доставката на 100 милиона дози, оцениха ваксините си на $19,5 за доза, а британско-шведската „AstraZenec“ - на $3-4.
Още: Страх от гейове: Русия се изплаши от Елтън Джон и негова фондация
Още: Унгария се оттегля от Международния наказателен съд в Хага
В понеделник „Moderna“ обяви прехода към третата фаза на клиничните изпитания на експериментална ваксина, в която ще участват около 30 000 доброволци.
Вижте още:
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 29 юли