Разгръща се вълнуваща нова игра. Нарича се ваксинационна дипломация, коментира британският вестник Times влиянието на руските и китайските ваксини, пише БГНЕС.
Сръбският премиер Ана Бърнабич заяви: "Ние не се интересуваме от произхода на ваксините, стига да са безопасни и ще ги получим възможно най-скоро. За нас ваксинацията не е геополитически въпрос. И проблемът със здравеопазването”.
Лидерът на Унгария, демагогът Виктор Орбан, по необичаен начин обиди брюкселския апарат, като поръча милиони дози "Спутник”: „Не можем да чакаме дози от посредствените бюрократи, докато унгарците умират“, заяви той.
Борис Джонсън е един от редките политици, който никога не се ръководи от морала. Той отдавна вярва, че нашата помощ трябва да бъде открито и откровено съгласувана с нашите геостратегически цели. По същите причини няма да чуем Джонсън в хора на онези, които унижават Русия и Китай за ваксинационната им дипломация.
И така, как трябва да се отнасяме към световната надпревара за правото да се наречеш най-добрия благодетел и спасител на заразената с коронавирус планета? Оплакването, че Москва или Пекин не си знаят мястото, определено е безсмислено. Както и съветите от Фон дер Лайен първо те да ваксинират всички свои граждани.
В края на краищата ЕС и Обединеното кралство вече доставят лекарствата си за Африка по програмата Covax, въпреки че самите те все още не са завършили ваксинацията. Оказва се, че трябва публично да похвалим приноса на Русия и Китай за глобалната кауза на ваксинацията. Макар и само защото това силно ще обезсърчи техните президенти Путин и Си.